Trwa ładowanie...

Dzięki niej Polki będą mogły zrobić sobie operację jak Angelina Jolie. Mogą w ten sposób uniknąć raka

Polki będą mogły - wzorem Angeliny Jolie - wykonać za darmo profilaktyczną operację usunięcia piersi, gdy będzie istniało ryzyko nowotworu. – Ten zabieg nie szpeci, a ratuje życie – mówi Wirtualnej Polsce Katarzyna Stachowicz, która poddała się takiej operacji, ale sama musiała za nią zapłacić.

Share
Dzięki niej Polki będą mogły zrobić sobie operację jak Angelina Jolie. Mogą w ten sposób uniknąć raka
Źródło: East News, fot: Lucyna Nenow
d29eecr

Katarzyna Stachowicz zrobiła badania genetyczne, by sprawdzić, czy istnieje ryzyko, że zachoruje na raka piersi. Lekarz potwierdził, że jest nosicielką mutacji genu BRCA1, nazywanego potocznie genem Angeliny Joli. W takim przypadku ryzyko wystąpienia nowotworu przekracza często 90 proc.

Stachowicz zdecydowała się na profilaktyczne usunięcie piersi, by w przyszłości uniknąć raka. Okazało się jednak, że za operację sama będzie musiała zapłacić, ponieważ NFZ jej nie refunduje. Zabieg przeprowadziła w Niemczech. Kosztował 10 tys. euro.

Od tego czasu rozpoczęła akcję na rzecz wprowadzenia refundacji profilaktycznej mastektomii. - Jestem bardzo szczęśliwa, że po dziewięciu miesiącach wytężonej pracy, wysłaniu setek listów do parlamentarzystów, autorytetów medycznych, a także niezliczonej ilości spotkań, udało mi się osiągnąć postawiony cel. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił mnie podczas bezpośredniego spotkania, że profilaktyczna mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją, będzie świadczeniem refundowanym przez NFZ. Cieszę się, że tysiące Polek nie będzie musiało przejść tego, co ja - mówi Stachowicz.

d29eecr

Pierwsze operacje w tym roku

To oznacza, że jeszcze w tym roku kobiety zyskają możliwość wyboru, czy poddać się profilaktycznej operacji. O zabiegu ma decydować trzyosobowy zespół specjalistów: chirurg, onkolog i psycholog. - Dla młodej, zdrowej kobiety decyzja o takiej operacji może być bardzo trudna. Dlatego tak ważne jest, by w procedurze uczestniczył psycholog. Codziennie dzwoni do mnie i pisze co najmniej kilka kobiet. Pytają o szczegóły takiego zabiegu. Czy będą oszpecone. Odpowiadam, że nie będą, a za to mogą uratować swoje życie i zdrowie. Tylko 15 proc. kobiet w Polsce, które miały usuniętą pierś z powodu raka, poddaje się rekonstrukcji. Dlatego tak ważne jest informowanie pacjentek o ryzyku i szansach na zdrowie - mówi Katarzyna Stachowicz.

Jak wygląda profilaktyczna operacja? Najważniejsza rzecz: nie oznacza całkowitego usunięcia piersi. - Profilaktyczna mastektomia polega na wycięciu gruczołu piersiowego i zastąpieniu go implantami w czasie tej samej operacji. Nie usuwa się całej piersi, zostaje skóra, którą wypełnia się implantami. Mogą się jej poddać kobiety, które są zdrowe, ale wykryto u nich w badaniach genetycznych zmutowany gen odpowiadający za nowotwór piersi - wyjaśnia Stachowicz. Gdy kobieta ma zmutowany gen BRCA1, ryzyko wystąpienia nowotworu wynosi nawet ponad 90 proc. Profilaktyczna mastektomia zmniejsza szansę na tę śmiertelną chorobę nawet do 2-3 proc.

Polki zaczęły się badać

Katarzyna Stachowicz jest nazywana polską Angeliną Jolie. Na takie porównanie reaguje uśmiechem. - Mamy coś wspólnego. Ten sam zmutowany gen. No i jesteśmy kobietami - mówi i dodaje: - Angelina Jolie zrobiła niezwykłą rzecz. Dzięki niej cały świat dowiedział się o mutacji genetycznej, która odpowiada za nowotwór piersi. Wielka gwiazda kina, też nosicielka genetycznej mutacji, postanowiła w ramach ochrony przed chorobą poddać się operacji usunięcia obu piersi z jednoczesną ich rekonstrukcją. Postanowiła też o usunięciu jajników i jajowodów. Tym samym uświadomiła kobietom na całym świecie, że choroby i uciążliwej terapii onkologicznej można uniknąć - mówi Stachowicz.

I przyznaje, że dzięki wyznaniu Angeliny Jolie Polki zaczęły się badać pod kątem ryzyka nowotworu piersi. - Tuż po tym, gdy media obiegła informacja o zabiegu Jolie, w Poradni Genetycznej w Gliwicach oraz innych podobnych w całej Polsce, wydłużyły się kolejki do badań. Kobiety uświadomiły sobie, że odpowiednio szybka diagnostyka może je ustrzec przed śmiertelną chorobą. Ja miałem to szczęście, że zadbała o mnie mama i już od 12 lat byłam objęta programem profilaktycznym - mówi Stachowicz.

d29eecr

Agencja Oceny Technologii Medycznych wyda pozytywną opinię w sprawie profilaktycznego usuwania piersi – poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". To oznacza, że kobiety, u których badania potwierdziły wysokie ryzyko wystąpienia nowotworu piersi, będą się mogły za darmo poddać operacji usunięcia piersi z jednoczesną rekonstrukcją. Wcześniej taką samą decyzje wydano w sprawie genu odpowiadającego za raka jajnika. Oba zabiegi będą dostępne dla Polek jeszcze w tym roku. Z szacunków wynika, że rocznie operacji piersi może się poddać ok. 500 kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Pyton tygrysi terroryzuje mieszkańców Mazowsza. Kieruje się na wschód

d29eecr

Podziel się opinią

Share
d29eecr
d29eecr
Więcej tematów