Dzięki historykom IPN po 54 latach odbędzie się pogrzeb akowca
Dzięki staraniom historyków z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej udało się odnaleźć grób skazanego na śmierć w 1952 r. przez wojskowy sąd w Opolu Edwarda Cieśli, ps. Zabawa - poinformowała rzeczniczka wrocławskiego IPN Katarzyna Maziej-Choińska.
Maziej-Choińska wyjaśniła, że jest to pierwszy uroczysty pogrzeb ofiary systemu komunistycznego, który przygotowuje IPN i pierwszy pochówek osoby, której miejsce spoczynku zostało odnalezione w wyniku działań historyków Instytutu.
Przez 54 lata rodzina Edwarda Cieśli "Zabawy" czekała na jego pogrzeb. Rodzina nie wiedziała, gdzie go pochowano - mówiła rzeczniczka IPN. Dodała, że pogrzeb zgodnie z wolą rodziny odbędzie się 3 października br. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W uroczystym pogrzebie swoją obecność oprócz rodziny "Zabawy" zapowiedzieli m.in. prezes IPN i przedstawiciele środowisk AK i WIN.
"Zabawa", nazwiska konspiracyjne: Edward Malicki, Edward Słota - był zastępcą m.in. szefa propagandy Komendy Obwodu Przeworsk AK, żołnierzem zgrupowania Obszaru Lwowskiego AK kryptonim "Warta", kurierem władz wojskowych Rządu RP na Uchodźstwie.
Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. W czasie okupacji, początkowo przydzielono go na stanowisko zastępcy szefa propagandy Obwodu AK Przeworsk. W lipcu 1945, po demobilizacji oddziałów "Warty", wyjechał do Bytomia. 2 września za pośrednictwem Francuskiej Misji Repatriacyjnej wyjechał przez Pilzno i Regensburg do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. 20 września przybył do obozu w Murnau. W złożonym po przybyciu do obozu meldunku wystąpił z prośbą o przyjęcie go do 2. Korpusu we Włoszech. Ostatecznie został żołnierzem Kompanii Wartowniczych w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec. Otrzymał polecenie powrotu do kraju. Jako kurier wrócił do Polski w styczniu 1946. Został aresztowany 16 stycznia, zaraz po przekroczeniu granicy.
Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie wyrokami z marca i listopada 1947 r. skazał go na karę śmierci, lecz w wyniku rewizji skazano go ostatecznie na 6 lat więzienia, a po zastosowaniu amnestii na 3 lat więzienia. Został zwolniony 10 stycznia 1949.
W listopada 1950 r. Cieśla został aresztowany w Opolu przez UB. Wyrokiem z 28 lutego 1952 został skazany na karę śmierci. W kwietniu Najwyższy Sąd Wojskowy utrzymał wyrok w mocy. W sierpniu Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. 9 sierpnia 1952 wyrok został wykonany w więzieniu w Opolu.
List pożegnalny Edwarda Cieśli do rodziców został skonfiskowany i nigdy nie dotarł do rąk adresatów. Prokurator wojskowy z Opola kpt. Stanisław Urbaniak odmówił wydania zwłok rodzinie - opowiadała rzeczniczka IPN.
Wrocławski oddział Biura Edukacji Publicznej IPN jako jedyny w Polsce zajmuje się odnajdywaniem miejsc pochówku osób skazanych przez sądy stalinowskie oraz identyfikacją znalezionych tam szczątków. Do tej pory przeprowadzono cztery ekshumacje. Dzięki działaniom historyków możliwe było pochowanie, przy udziale rodziny, Włodzimierza Pawłowskiego na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. W najbliższym czasie odbędą się kolejne trzy pochówki - Edwarda Cieśli w Krakowie, Hieronima Bednarskiego w Rzeszowie i por. Mieczysława Bujaka w Warszawie.