Trwa ładowanie...
dff5ghq
#dziejesięnażywo Hanna Gronkiewicz-Waltz: PO nie uchwaliła ustawy reprywatyzacyjnej ze względu na sytuację budżetową

#dziejesięnażywo Hanna Gronkiewicz-Waltz: PO nie uchwaliła ustawy reprywatyzacyjnej ze względu na sytuację budżetową

- Platforma nie uchwaliła ustawy reprywatyzacyjnej ze względu na sytuację budżetową. Wyjęła (pieniądze) z OFE i na tym straciła swój elektorat, który przeszedł do Nowoczesnej, taka jest prawda. Gdyby PO mogła, pewnie by uchwaliła, bo na pewno w pierwszym rzędzie by oszczędziła OFE - mówiła w programie #dziejesięnażywo Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy odpowiedziała w ten sposób na pytanie, dlaczego PO, która przez osiem lat miała większość w Sejmie, nie uchwaliła ustawy, którą forsuje teraz w reakcji na aferę reprywatyzacyjną w stolicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dff5ghq

- Myślę, że największe pretensje i żal mogę mieć do polityków, którzy byli w Sejmie, bo tam od 26 lat nie ma ustawy reprywatyzacyjnej - podkreślała Gronkiewicz-Waltz. - Proszę pamiętać, że ja dwa lata temu opracowałam tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną, dzięki której miejsca publiczne różnego typu, takie jak przedszkola, żłobki, szkoły. muzea, też siedziby organów administracji, które podlegają pod dekret, nie będą już musiały być zwracane - zaznaczyła.

- Faktycznie od 26 lat mamy tę sprawę niezałatwioną, tylko przyzna pani, że dość dziwnie brzmi to w ustach polityka, wiceprzewodniczącej partii, która rządziła przez 8 lat. Wtedy mieliście państwo większość sejmową, to może wtedy był czas na uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej z prawdziwego zdarzenia - zwróciła uwagę prowadząca rozmowę Kamila Biedrzycka-Osica.

dff5ghq

- Ale wszyscy pamiętają dobrze, że (wtedy - przyp. red.) był drugi kryzys gospodarczy, finansowy po okresie międzywojennym, OFE też np. nie zostały oszczędzone, to znaczy że nie było wtedy środków - tłumaczyła prezydent stolicy. - Rząd przyznawał sukcesywnie - i to też wywalczyłam - 600 mln zł na odszkodowania, które cały czas będą wypłacane - podkreśliła polityk.

- Ale czemu Platforma nie uchwaliła tej ustawy, przez kryzys? - drążyła prowadząca #dziejesięnażywo. - Ze względu na sytuację budżetową. Wyjęła (pieniądze - przyp. red.) z OFE i na tym straciła swój elektorat, który przeszedł do Nowoczesnej, taka jest prawda. W związku z tym, gdyby mogła, pewnie by uchwaliła, bo na pewno w pierwszym rzędzie by oszczędziła OFE - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - jak poinformowało Radio ZET - złożyła doniesienia do prokuratury na decyzje reprywatyzacyjne swoich poprzedników dotyczące nieruchomości w Warszawie. Chodzi o decyzje wydane za czasów gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, a potem obowiązki te pełnił Kazimierz Marcinkiewicz. Gronkiewicz-Waltz złożyła także doniesienie na deczyzję reprywatyzacyjną podjętą przez byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Magdalena Wojnarowska

dff5ghq

Podziel się opinią

Share

dff5ghq

dff5ghq
Więcej tematów