Trwa ładowanie...

Dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami. Nowe informacje od ministra

Wciąż pojawiają się nowe informacje w sprawie dzieci, które zatruły się grzybami na terenie ośrodka dla uchodźców koło Podkowy Leśnej. Jak przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, rano przeprowadzono zabieg przeszczepu.

Dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami. Nowe informacje od ministra Dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami. Nowe informacje od ministra Źródło: East News
dp907k2

Adam Niedzielski był gościem na antenie RMF FM. Ministra zdrowia pytano o stan dzieci z Afganistanu, które zatruły się grzybami na terenie ośrodka dla uchodźców koło Podkowy Leśnej. Niedzielski przyznał, że ich stan jest ciężki, w szczególnie jednego chłopca.

Z kolei drugi, którego stan był oceniany jako lepszy, przeszedł rano operację przeszczepu wątroby. Dzieci znajdują się pod opieką lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka.

- Sytuacja jest bardzo skomplikowana. (...) Po prostu trzymajmy kciuki i czekajmy - powiedział minister Niedzielski.

dp907k2

Po godzinie 10 zwołano konferencję prasową w Centrum Zdrowia Dziecka, na której potwierdzono, że doszło do przeszczepu wątroby. Jak podkreślili lekarze, chłopiec, który przeszedł operację, będzie wymagał specjalistycznego leczenia i opieki wyspecjalizowanego ośrodka.

Nie wykluczają, że może dojść do powikłań, następne dni będą kluczowe. Dodano, że rodzice dzieci zostali objęci opieką psychologiczną.

Dramatyczne skutki huraganu Ida. Skalę zniszczeń widać na zdjęciach satelitarnych

Zatrucie w ośrodku dla uchodźców. Dzieci w ciężkim stanie

Początkowo leczenie uchodźców odbywało się na terenie ośrodka. - W placówce w Dębaku pięciu obywateli Afganistanu zgłosiło się do lekarza z problemami żołądkowymi. Nie poinformowali o zjedzeniu grzybów. W oparciu o zgłoszone dolegliwości lekarz rozpoczął leczenie objawów - przekazał rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Jakub Dudziak w wydanym komunikacie.

dp907k2

- Następnego dnia, w związku z pogorszeniem stanu zdrowia, do ośrodka wezwano karetki pogotowia. Osoby, których stan zdrowia tego wymagał, objęte zostały specjalistyczną opieką medyczną w szpitalu - tłumaczył.

Urząd do Spraw Cudzoziemców zaprzeczył doniesieniom, jakoby rodzina przygotowała zupę z grzybów zebranych w okolicznym lesie, bo miała być głodna. - Obywatele Afganistanu po zakwaterowaniu w ośrodkach dla cudzoziemców mają zapewnione trzy posiłki dziennie, składające się z urozmaiconych składników o odpowiedniej kaloryczności m.in. nabiału, mięsa, warzyw, owoców i napojów. Wyżywienie jest zgodne z normami kulturowymi i religijnymi - oświadczył Dudziak.

- W związku z tym nieszczęśliwym wypadkiem, pracownicy ośrodków dla cudzoziemców uczulą obywateli Afganistanu, aby nie spożywali produktów niewiadomego pochodzenia - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dp907k2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp907k2
Więcej tematów