ŚwiatDziadek Mróz i Śnieżynka królują na ulicach Rosji

Dziadek Mróz i Śnieżynka królują na ulicach Rosji

Choć Boże Narodzenie w Rosji - zgodnie z
prawosławną tradycją - obchodzone jest 7 stycznia, Moskwa i inne
rosyjskie miasta przybrały już świąteczną szatę.

Dziadek Mróz i Śnieżynka królują na ulicach Rosji
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

19.12.2006 | aktual.: 19.12.2006 18:57

Kolorowe iluminacje na budynkach i mostach, choinki na ulicach i placach, a także wszechobecni Dziadek Mróz i Śnieżynka stwarzają świąteczny nastrój. W sklepach zaczyna się szał przednoworocznych zakupów.

Przednoworocznych, gdyż w Rosji uroczyściej niż Boże Narodzenie świętowany jest Nowy Rok. Wynika to z tego, że w prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nigdy nie odgrywało takiej roli, jak w Kościele katolickim. Dla prawosławnych większe znaczenie zawsze miała Pascha, czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Większość Rosjan wita Nowy Rok w gronie rodziny lub przyjaciół, przy choince i suto zastawionym stole. Właśnie wtedy nasi wschodni sąsiedzi składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. Dzieciom podarunki tradycyjnie przynoszą Dziadek Mróz i Śnieżynka.

Według tygodnika "Profil", na świętowanie Nowego Roku statystyczny mieszkaniec Moskwy i obwodu moskiewskiego przeznaczy 541 euro, z czego 339 euro - na prezenty, 123 euro - na produkty na świąteczny stół i 79 euro - na rozrywkę. Prezenty będą tradycyjne - słodycze, alkohol, zabawki, perfumy, kasety, płyty i książki.

Noc sylwestrową wielu Rosjan jak co roku spędzi na świeżym powietrzu. W Moskwie zabawy odbędą się tradycyjnie na Placu Czerwonym, Placu Teatralnym i Placu Twerskim. Na tym pierwszym w tym roku wylano wielkie sztuczne lodowisko.

Boże Narodzenie w Rosji - zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego żyje rosyjski Kościół prawosławny - obchodzone jest w tydzień po Nowym Roku. Jest to święto niezwykle radosne. Wielu Rosjan tradycyjnie udaje się wówczas do cerkwi. Liturgia Narodzenia Pańskiego zaczyna się zwykle po północy z 6 na 7 stycznia. Złoty wystrój świątyń, a także radosne melodie modlitw i kolęd tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna Soczelnik, czyli wieczerza wigilijna. Na stole obowiązkowo powinno się znaleźć 12 postnych dań. Tradycyjnie są to kasze, grzyby, sałatki warzywne, ciasta i pierniki. Niekiedy - również ryby.

Głównym daniem wigilijnym jest jednak kutia, którą przygotowuje się z ziaren pszenicy, miodu, kaszy, maku lub orzechów. Na wigilijnym stole nie powinno też zabraknąć prosfory, czyli poświęconego chleba ofiarnego, oraz kompotu z suszu. Natomiast głównym daniem świątecznego obiadu jest zwykle gęś z jabłkami.

Wieczerzę wigilijną poprzedza 40-dniowy post. Prawosławni powstrzymują się wtedy od spożywania nie tylko mięsa i jego przetworów, lecz także nabiału, a często - ryb.

Okres świąteczny w Rosji trwa do nocy z 13 na 14 stycznia, kiedy to obchodzony jest "stary" - według kalendarza juliańskiego - Nowy Rok. Wolnych od pracy Rosjanie mają jednak "tylko" 10 dni - od 30 grudnia do 8 stycznia.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)