Dżdżownice pomagają czyścić ziemię z metali ciężkich
Jedząc ziemię, dżdżownice pomagają roślinom oczyszczać ją z metali ciężkich - poinformowano podczas festiwalu nauki British Association w Liverpoolu.
Skażenie ziemi metalami ciężkimi jest częste w krajach uprzemysłowionych - zdarza się na przykład w okolicach kopalń, hut i fabryk. Rośliny pobierają z ziemi metale i wbudowują we własne tkanki, dzięki czemu po zebraniu roślin ziemia staje się czystsza, jednak to bardzo powolny proces.
Obecność dżdżownic to dobry wskaźnik "zdrowia" gleby. W toku ewolucji rozwinęły one mechanizmy, pozwalające przeżyć w środowisku zawierającym toksyczne metale - w rodzaju arsenu, ołowiu, miedzi czy cynku. Wytwarzają metalotioneinę - białko, które "owija się" wokół atomu metalu. Tak zabezpieczony metal nie jest szkodliwy dla żywego organizmu
Naukowcy z Reading University obserwowali zmiany, związane z połykaniem i wydalaniem ziemi przez dżdżownice, używając do tego najnowszego brytyjskiego synchrotronu Diamond Light Source w Oxfordshire. Promieniowanie synchrotronowe pozwala na analizę wyjątkowo małych próbek. Okazało się, że wydalane przez dżdżownice metale miały nieco inne właściwości niż metale zawarte w ziemi. W przetworzonej przez dżdżownice postaci metale są łatwiej przyswajalne dla roślin, co pozwala szybciej oczyszczać glebę.