PolskaDyżury lekarskie będą wliczane do czasu pracy

Dyżury lekarskie będą wliczane do czasu pracy

Wliczanie dyżurów lekarskich do czasu pracy
przewiduje nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz
prawa o szkolnictwie wyższym, które w czwartek przyjął Sejm. Za
nowelizacją było 399 posłów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie
wstrzymał się od głosu.

05.07.2007 | aktual.: 05.07.2007 11:02

Nowelizacja dotycząca czasu pracy lekarzy dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy UE z 2003 roku. Przewiduje, że lekarze będą otrzymywać wynagrodzenie za dyżury tak jak za godziny nadliczbowe.

Według noweli, lekarza lub inną osobę wykonującą zawód medyczny zatrudnioną w zakładzie opieki zdrowotnej można zobowiązać do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień, w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 4 miesiące. Aby jednak można było zobowiązać pracownika do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień, muszą być spełnione określone warunki - m.in. musi on dobrowolnie wyrazić na to zgodę na piśmie.

Nowelizacja znosi też przepis, że liczba dyżurów medycznych pełnionych przez pracownika ZOZ-u nie może przekraczać 2 tygodniowo i 8 miesięcznie. Pracodawca będzie też miał zakaz podejmowania jakichkolwiek działań dyskryminujących wobec pracowników, którzy nie wyrazili zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r.

Dotychczasowa ustawa o ZOZ-ach regulowała kwestię dyżurów inaczej niż normy UE. W grudniu ub. roku krakowski sąd okręgowy zdecydował, że szpital w Nowym Sączu ma zwrócić lekarzowi Czesławowi Misiowi dni wolne za 169 godzin przepracowanych ponad normę podczas dyżurów.

Nowelizacja reguluje także kwestię podziału dotacji dla szkół wyższych, kształcących na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarskim, położnictwa i fizjoterapii. Dotacja dla uczelni nadzorowanych przez ministra zdrowia będzie przyznawana z budżetu właściwego dla ministra zdrowia, natomiast dla pozostałych uczelni kształcących na kierunkach medycznych - będzie przekazywana przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)