Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu laureatem nagrody im. Gieysztora
Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu, Kazimierz Piotr Zaleski, odebrał w warszawskim Zamku Królewskim w Warszawie Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora. Nagroda przyznawana jest corocznie za szczególne osiągnięcia w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Zaleski otrzymał nagrodę w dowód uznania za podjęcie i przeprowadzenie pełnej modernizacji Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Działania Zaleskiego objęły nie tylko porządkowanie i konserwację zbiorów Biblioteki. Największym wyzwaniem okazało się przeprowadzenie prac konserwacyjnych i remontowych budynku. Laureat uczynił z Biblioteki placówkę nowoczesną, spełniającą najwyższe światowe standardy - powiedział, uzasadniając werdykt, przewodniczący kapituły nagrody prof. Andrzej Rottermund.
Dziękuję za to szczególne wyróżnienie. Nagroda ta jest też przeznaczona, w moim odczuciu, dla całego Towarzystwa Historyczno - Literackiego - podkreślił Zaleski.
Prace modernizacyjne Biblioteki trwały od 2000 r. Dla bezpieczeństwa zbiorów zbudowaliśmy nowoczesne magazyny z klimatyzacją, w budynku wymieniliśmy fasadę, zainstalowaliśmy windy - wymieniał laureat.
Zasługą Zaleskiego jest też nowy prawny i finansowy status instytucji. Jestem dumny, że po raz pierwszy doszło do zawarcia umowy o wspólnej własności i współpracy dwóch organizacji opiekujących się Biblioteką - Towarzystwa Historyczno - Literackiego i Polskiej Akademii Umiejętności - dodał Zaleski.
Kazimierz Piotr Zaleski urodził się w 1928 r. w Paryżu. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej w Warszawie. Otrzymał krzyż Virtuti Militari.
Studiował w paryskim Instytucie Radowym pod kierunkiem Ireny Joliot-Curie. Pracował jako inżynier-fizyk w Komisji Energii Atomowej. Od 1968 r. jest tytularnym profesorem Uniwersytetu w Kalifornii. Jest również wicedyrektorem Ośrodka Geopolitycznego Energii i Surowców (CGEMP) przy Uniwersytecie Paris-Dauphine.
Zaleski jest prezesem Towarzystwa Historyczno-Literackiego (THL). W 1999 r. powierzono mu funkcję dyrektora Biblioteki Polskiej.
Założona w 1838 r. Biblioteka Polska w Paryżu jest jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych za granicą. Od 1853 roku mieści się w XVII-wiecznym pałacu na wyspie Św. Ludwika, zakupionym specjalnie dla niej ze składek emigracji. Zbiory Biblioteki to ponad 200 tys. książek, 5 tys. rękopisów, 4 tys. map i atlasów i ok. 600 medali, a także liczne dzieła sztuki.
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga. Jej laureatami byli m.in. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami i prof. Tadeusz Chrzanowski.