Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu laureatem nagrody im. Gieysztora
Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu, Kazimierz Piotr Zaleski, został laureatem szóstej edycji nagrody im. Aleksandra Gieysztora, przyznawanej za szczególne osiągnięcia w ochronie dziedzictwa kulturowego. Wręczenie nagrody odbędzie się 9 lutego na warszawskim Zamku Królewskim.
01.02.2005 | aktual.: 01.02.2005 13:33
Nagroda została przyznana w dowód uznania za podjęcie i przeprowadzenie pełnej modernizacji Biblioteki Polskiej w Paryżu, co uczyniło z niej "placówkę nowoczesną, służąca promocji wiedzy o Polsce, jej historii oraz dokumentującą dorobek polskiej kultury i myśli" - jak napisano w uzasadnieniu werdyktu jurorów.
Kazimierz Piotr Zaleski urodził się w 1928 r. w Paryżu. Od 1942 r. był żołnierzem Armii Krajowej w Warszawie, w 1944 r. walczył w szeregach 30. Dywizji "Polesie" na wschód od Bugu i z rąk komendanta głównego AK otrzymał krzyż Virtuti Militari.
Po wojnie studiował w paryskim Instytucie Radowym pod kierunkiem Ireny Joliot-Curie. Po studiach pracował jako inżynier-fizyk w Komisji Energii Atomowej. Od 1968 r. jest tytularnym profesorem Uniwersytetu w Kalifornii, a od 1982 r. współpracuje przy tworzeniu przy Uniwersytecie Paris-Dauphine Ośrodka Geopolitycznego Energii i Surowców (CGEMP), którego jest wicedyrektorem.
Kazimierz Piotr Zaleski jest członkiem Towarzystwa Historyczno- Literackiego (THL) od 1961 r. W 1994 roku został wybrany do Rady Administracyjnej Towarzystwa. W 1999 r. powierzona mu została funkcja wiceprezesa THL i dyrektora Biblioteki Polskiej. Od 2003 r. jest prezesem Towarzystwa.
Obecnie zbiory Biblioteki to ponad 200 tys. książek, 5 tys. rękopisów, 4 tys. map i atlasów i ok. 600 medali, a także liczne dzieła sztuki. Wśród eksponatów są takie rarytasy, jak trzy pierwsze wydania "De revolutionibus..." Mikołaja Kopernika, Statut Jana Łaskiego z 1506 roku, a także listy królewskie, w tym królowej Bony, Anny Jagiellonki, Stefana Batorego, Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego.
Są reż m.in. pamiątki po Mickiewiczu: odpis aktu chrztu i świadectwo zgonu, rękopisy "Dziadów" oraz "Ksiąg Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego". Wśród pamiątek po Fryderyku Chopinie jest maska pośmiertna, odlew ręki, pukiel włosów.
Założona w 1838 r. Biblioteka Polska w Paryżu do dziś pozostaje jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych za granicą. Od 1853 roku mieści się w XVII-wiecznym pałacu na wyspie Św. Ludwika, zakupionym specjalnie dla niej ze składek emigracji.
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga za ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego. Jej laureata byli m.in. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, prof. Tadeusz Chrzanowski - przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, oraz Stefan Sutkowski - dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.