PolskaDyplomy MSZ za zasługi dla Polski

Dyplomy MSZ za zasługi dla Polski

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga przyznała coroczne dyplomy dla osób i instytucji zasłużonych w promowaniu Polski na arenie międzynarodowej. Wśród uhonorowanych jest Dieter Bingen, dyrektor Polsko - Niemieckiego Instytutu w Darmstadt, uważany za wybitnego znawcę stosunków polsko - niemieckich. Pośród dziesięciu wyróżnionych znaleźli się też m.in. naukowcy
oraz przedstawiciele świata kultury i mediów.

Uzasadniając ten wybór, minister Anna Fotyga powiedziała, że gdy w Berlinie Erika Steinbach otwierała wystawę o wypędzeniach, która wywołała wiele kontrowersji, po stronie niemieckiej nie zabrakło głosu wyważonego, i był to głos właśnie Dietera Bingena. Podziękowała za to w imieniu Polski.

Jak powiedziała Fotyga, dyplom dla Bingena stanowi symbol, ponieważ "jest wręczany przez tego ministra, w tej sytuacji politycznej i na tym etapie stosunków polsko-niemieckich". Zdaniem szefowej polskiej dyplomacji, to znak, że Polska chce dialogu z Niemcami.

Dieter Bingen, występując w imieniu wszystkich laureatów podkreślił, że jest z Polską związany od kilkunastu pokoleń. Zaznaczył, że w XVI wieku jego przodek przeniósł się do Polski uciekając przed prześladowaniami, a dziadek został zamordowany przez Niemców w jak podkreślił - niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Dieter Bingen powiedział, że Europa i świat są Polsce wdzięczne za zmiany, które dokonały się właśnie dzięki nam i wpomniał jesień narodów 1989 roku. Zauważył, że działalność, jaką podejmują wyróżnieni, świadczy o tym, że można służyć Polsce "posługując się różnymi środkami i z nieprzymuszonej woli, bez wytycznych" ze strony władz państwowych.

Fotyga podziękowała nie tylko wyróżnionym, ale także setkom tysięcy Polaków na co dzień mieszkającym i pracującym poza granicami naszego kraju, którzy - jak podkreśliła - są "anonimowymi promotorami Polski".

Polska od kilku już lat (...) od nowa musi znajdować swoje miejsce w sytuacji, gdzie wiele procesów, z którymi mamy do czynienia - w sferze gospodarczej i społecznej - staje się procesami globalnymi (...) Polska musi nie tylko aktywnie uczestniczyć w tych procesach, ale starać się budować pozycję, która odpowiada jej sytuacji społecznej, ekonomicznej i sile związanej z liczebnością polskich obywateli - podkreśliła minister spraw zagranicznych.

Jak powiedziała Fotyga, dyplom dla Bingena stanowi symbol, ponieważ "jest wręczany przez tego ministra, w tej sytuacji politycznej i na tym etapie stosunków polsko-niemieckich". Zdaniem szefowej polskiej dyplomacji, to znak, że Polska chce dialogu z Niemcami.

Pełna lista uhonorowanych:

Dieter Bingen - dyrektor Polsko - Niemieckiego Instytutu w Darmstadt - wybitny znawca stosunków polsko - niemieckich.
Zygmunt Dyrkacz - właściciel i dyrektor artystycznego Teatru Chopina - jedynej profesjonalnej instytucji teatralnej promującej polską sztukę na terenie Chicago.

Romualda Gicewicz - prezes polskiego stowarzyszenia kulturalno - oświatowego "Nadzieja". Prowadzi ona niezywykle bogatą działalność na rzecz propagowania wiedzy, kultury i tradycji polskiej w Kazachstanie.
Jacek Purchla - ekonomista i historyk sztuki, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, które koordynuje i wspiera działania Polski na arenie międzynarodowej.
Tomasz Stańko i Tomasz Stańko Quartet - jeden z najwybitniejszych polskich trębaczy jazzowych w Europie. Koncertował na całym świecie, laureat Europejskiej Nagrody Jazzowej
Borys Woźnicki - dyrektor lwowskiej Galerii Sztuk Pięknych. Uhonorowany w 2003 roku nagrodą "Pojednania" - przyznaną mu za ratowanie w trudnych warunkach społecznych i politycznych polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego, ukraiński historyk sztuki, przez 40 lat poszukiwał i ratowal rozkradzione zabytki polskie i ukraińskie.

Miasto Wrocław i prezydent miasta Rafał Dutkiewicz - za uczynienie Wrocławia wizytówką Polski.

Polsko-brytyjska komisja historyczna (Teresa Firling i Daria Nałęcz) - za dwutomowy raport dotyczący współpracy wywiadów obu krajów podczas II Wojny Światowej.

Telewizja satelitarna Duna - za szerzenie informacji na temat kultury polskiej wśród Węgrów, Słowaków, czy na terenach byłej Jugosławii

Zgromadzenie Słowa Bożego - Werbiści - wspólnota kapłanów i braci funkcjonująca na całym świecie od 50 lat - za ich pracę wśród emigrantów i uchodźców.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)