Trwa ładowanie...
d4jq7nc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dymisja rumuńskiego ministra, który obraził żony emigrantów zarobkowych

Rumuński minister transportu Ioan Rus podał się do dymisji po tym, jak nazwał "łobuzami" i "chuliganami" dzieci emigrantów zarobkowych, a w stosunku do żon Rumunów wyjeżdżających "za chlebem" użył wulgarnego określenia oznaczającego prostytutki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ioan Rus
Ioan Rus (AFP, Fot: Daniel Mihailescu)
d4jq7nc

- Trzy miliony Rumunów przebywają obecnie na Zachodzie. Z tych trzech milionów milion pracuje na budowach w Europie. Zarabiają jakieś 1 500 euro. Mówię bez ogródek. Za te pieniądze ich dzieci pozostające w domu stają się łobuzami, a ich żony dziwkami. Z 700 euro do domu dociera połowa - powiedział Rus, udzielając wywiadu jednej z rozgłośni radiowych.

Wobec lawiny krytyki socjaldemokratyczny minister przez cały dzień składał publiczne przeprosiny w wypowiedziach dla różnych mediów.

- Proszę o wybaczenie, jeśli kogoś obraziłem wskutek użycia takiej formy wypowiedzi, ale moja słowa miały jedynie zilustrować ciężką sytuację, w jakiej znalazło się wiele rumuńskich rodzin - tłumaczył się Ioan Rus.

d4jq7nc

Mimo tych starań o ugłaskanie opinii publicznej poczuł się zmuszony do złożenia rezygnacji ze stanowiska ministra i złożył w czwartek dymisję na ręce premiera Victora Ponty.

"Ubolewam z powodu sytuacji, jaką stworzyły wypowiedzi Ioana Rusa. Przyjąłem jego dymisję i w przyszłym tygodniu zastanowimy się nad kandydaturą jego następcy" - napisał Ponta na swoim Facebooku.

Dymisje sypią się w ostatnich miesiącach na ręce szefa rumuńskiego rządu. W związku z oskarżeniami o korupcję złożyli je ministrowie finansów i rozwoju regionalnego.

Dochodzenie toczy się wobec samego premiera. Dotyczy prania brudnych pieniędzy i unikania płacenia podatków. Zostało jednak w tym tygodniu zablokowane, ponieważ parlament odrzucił wniosek prokuratury o cofnięcie szefowi rządu immunitetu parlamentarnego jako słabo umotywowany.

W piątek parlament ma głosować nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu złożonym przez opozycyjną Partię Narodowo-Liberalną. Ma on małe szanse powodzenia, ponieważ centrolewicowa koalicja rządowa ma większość w parlamencie.

d4jq7nc

Podziel się opinią

Share

d4jq7nc

d4jq7nc
Więcej tematów