PolskaDyduch: Pęk działałby w komisji przeciw SLD

Dyduch: Pęk działałby w komisji przeciw SLD

Większość posłów SLD nie poparło kandydatury
Bogdana Pęka do sejmowej komisji śledczej badającej sprawę Rywina,
bo uznali, że będzie działał przeciwko SLD - powiedział sekretarz
generalny Sojuszu Marek Dyduch.

14.03.2003 13:10

Decyzja, by nie popierać kandydatury Pęka, zapadła w piątek na posiedzeniu klubu SLD, przed samym głosowaniem w tej sprawie, w przerwie obrad Sejmu. Wcześniej przedstawiciele SLD zapowiadali, że klub będzie głosował za tym, by poseł LPR znalazł się w komisji śledczej.

Podczas posiedzenia klubu "wyjaśniliśmy wszystkie za i przeciw" - poinformował Dyduch. "W zdecydowanej większości klub opowiedział się za tym, by głosować przeciw Pękowi" - dodał.

"Chcemy dogłębnie wyjaśnić sprawę, a nie uprawiać politykę w komisji, a dla pana posła Bogdana Pęka byłoby to dobre miejsce na polityczne działanie przeciwko SLD" - powiedział Dyduch. "Chcemy, aby ta sprawa była rozpatrywana obiektywnie, a nie żeby była rozpatrywana w emocjach politycznych. Mamy prawo do obiektywnej oceny tego co się wydarzyło" - podkreślił polityk SLD.

Dyduch dodał, że klub ma prawo zmienić decyzję. "Bogdan Pęk jest znanym posłem nie od dzisiaj i nie kryje swoich poglądów. Dlatego my jeszcze raz mówimy: chcemy wyjaśnić sprawę, a nie wprowadzać do komisji osoby, które będą przeciw SLD politycznie" - powiedział poseł.

W SLD w tej sprawie nie obowiązywała dyscyplina. Przeciwko członkostwu Pęka w komisji zagłosowała większość, 131 posłów, SLD. "Za" głosowało w Sojuszu 10 posłów, wśród nich kierownictwo klubu: szef - Jerzy Jaskiernia, sekretarz - Wacław Martyniuk, wiceszef - Józef Oleksy oraz marszałek Sejmu Marek Borowski. Poza tym - Jacek Piechota, Wiesław Kaczmarek, Jan Kochanowski, Marek Wikiński i Ryszard Zbrzyzny.

33 posłów Sojuszu wstrzymało się od głosu (m.in. Ryszard Kalisz, Robert Smoleń i Jerzy Wenderlich). 23 posłów SLD w ogóle nie głosowało. Nie głosowali, choć byli w Sejmie, m.in. premier Leszek Miller, szefowa jego gabinetu politycznego Aleksandra Jakubowska i minister ds. referendum europejskiego Lech Nikolski. (jask)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)