Trwa ładowanie...
do8rsf9

Dworczyk: MON powinien wziąć na siebie ciężar przygotowania nowej ustawy degradacyjnej

Weto prezydenta pokrzyżowało plany wprowadzenia ustawy degradacyjnej. Teraz szef kancelarii premiera wskazuje, kto powinien przygotować nowe przepisy. Według Michała Dworczyka ruch należy teraz do resortu obrony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Resort Błaszczaka przygotuje nowe przepisy? (Agencja Gazeta, Fot: Kuba Atys)
do8rsf9

Planowana ustawa degradacyjna zakładała możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób, które w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Jednym z autorów zawetowanej ustawy zgłoszonej przez MON był Michał Dworczyk, który teraz przekonuje, że PiS nie może tej sprawy zostawić.

- Pewne jest to, że powinna być jak najszybciej uchwalona ta ustawa - mówił Dworczyk w rozmowie z RMF FM. - To ministerstwo obrony powinno wziąć na siebie ciężar przygotowania nowej ustawy degradacyjnej po wecie prezydenta - dodał szef kancelarii premiera.

Jednocześnie RMF FM podaje, że Prawo i Sprawiedliwość planuje zostawić bez głosowania ustawę degradacyjną i przygotować nową wersję przepisów. Do podobnego zabiegu doszło w lipcu, gdy prezydent zawetował ustawę ws. sądownictwa.

do8rsf9

Zobacz także: Michał Dworczyk: my jesteśmy jedną drużyną

Kolejne weto i fala krytyki

Przypomnijmy: prezydent ogłosił weto w piątek, w ostatni dzień roboczy przed tym terminem. - Rozwiązanie, że wszyscy członkowie WRON nie mają możliwości złożenia żadnych wyjaśnień i żadnego środka odwoławczego i po wydaniu obwieszczenia tracą stopień wojskowy, jest czymś, z czym zgodzić się nie mogę - stwierdził Andrzej Duda.

do8rsf9

Jego decyzja wywołała oburzenie również wśród polityków prawicy. Marek Suski, szef gabinetu politycznego Prezesa rady Ministrów stwierdził, że prezydent poszedł ścieżką Lecha Wałęsy. - Jest "za" a nawet "przeciw" - stwierdził minister.

Weto prezydenta ostro skrytykował wnuk Anny Walentynowicz. "Żądam od Pana, aby nie przemawiał Pan na VIII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, gdyż w mojej opinii nie jest Pan godzien tego zaszczytu" - napisał Piotr Walentynowicz na Facebooku. Przypomniał, że jego babcia domagała się "rozliczenia zbrodniarzy komunistycznych przez całe swoje życie."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

do8rsf9

Podziel się opinią

Share

do8rsf9

do8rsf9
Więcej tematów