Dworak i Pacławski na spotkaniu z KRRiT?
Prawdopodobnie 16 listopada na posiedzeniu
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spotkają się prezes TVP Jan
Dworak i zawieszony wiceprezes telewizji ds. programowych Ryszard
Pacławski. Z propozycję taką wystąpił członek KRRiT
Ryszard Ulicki. Szefowa Rady Danuta Waniek powiedziała, że zaproszenia zostały już wysłane.
Tymczasem inny członek KRRiT - Juliusz Braun zwrócił się do Waniek z prośbą, by zanim dojdzie do spotkania Rady z Dworakiem i Pacławskim, przedyskutować tę propozycję w gronie członków KRRiT. Sprawa zaproszenia na posiedzenie KRRiT zawieszonego członka zarządu TVP wymaga, moim zdaniem, wcześniejszej dyskusji - napisał Braun.
Waniek powiedziała, że ma prawo zapraszać na posiedzenia Rady gości, którzy mogą w jakiś sposób pogłębić wiedzę członków KRRiT o sprawie, nad którą Rada dyskutuje. Według Waniek Ulicki uznał, że brakuje mu wypowiedzi głównych bohaterów konfliktu w TVP i dlatego złożył swój wniosek.
Dworak i Pacławski otrzymali już zaproszenia na spotkanie. Według rzecznika TVP Jarosława Szczepańskiego, prezes telewizji publicznej raczej na spotkanie przyjdzie. Także Pacławski powiedział, że zamierza wziąć udział w posiedzeniu KRRiT.
29 września rada nadzorcza TVP zawiesiła w czynnościach Pacławskiego. Zarzucono mu opóźnienia w podejmowaniu istotnych dla TVP decyzji - m.in. w sprawie wyboru dyrektora telewizyjnej Jedynki i szefa "Wiadomości" oraz brak współpracy z prezesem telewizji Janem Dworakiem. Za podjęciem uchwały w sprawie zawieszenia głosowało pięciu członków dziewięcioosobowej rady nadzorczej, czterech było przeciw. Wśród głosujących za zawieszeniem Pacławskiego był szef RN TVP Marek Ostrowski, który dwa tygodnie wcześniej został wicedyrektorem TVP3.
Status Ostrowskiego, czyli to, czy mógł pełnić jednocześnie dwie funkcje, a zwłaszcza zasiadać w radzie nadzorczej, podzielił najpierw radę nadzorczą TVP, a potem KRRiT. Według niektórych członków KRRiT powodowało to konflikt interesów.
W tej sprawie powstało już kilka ekspertyz prawnych - jedna mówi, że mandat Ostrowskiego w Radzie Nadzorczej wygasł w chwili podjęcia pracy w TVP3; inna, że między obydwoma stanowiskami nie ma kolizji. 12 października Ostrowski zrezygnował ze stanowiska w TVP3. Nie przerwało to jednak dyskusji, czy powinien w radzie pozostać.
KRRiT dyskutowała o statusie Ostrowskiego kilka razy. We wtorek przyjęła apel wzywający Ostrowskiego do tego, by sam złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej telewizji. Apel nie precyzuje, czy Ostrowski ma uznać wygaśnięcie swojego mandatu w RN TVP z chwilą podjęcia pracy w TVP3, czyli z dniem 15 września (wówczas jego udział w głosowaniu w sprawie zawieszenia wiceprezesa TVP ds. programowych Ryszarda Pacławskiego mógłby zostać uznany za bezprawny), czy np. z dniem 9 listopada.