Dwie pandy czerwone trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie
Dwie pandy czerwone o imionach Ping i Pong sprowadzono do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. W związku z ich przyjazdem zoo przygotowało specjalny wybieg oraz plantację bambusa.
30.07.2015 | aktual.: 07.08.2015 22:15
Dyrektor chorzowskiego zoo Jolanta Kopiec poinformowała, że pandy urodziły się w ogrodzie zoologicznym Branfere we Francji.
- Prawie pięć lat staraliśmy się o pozyskanie przynajmniej jednej pandy dla naszego ogrodu zoologicznego. Nie było to łatwe, bo one trudno się rozmnażają w niewoli, a kolejka oczekujących jest długa. Kiedy we Francji urodzili się dwaj bracia bliźniacy Ping i Pong koordynator tego gatunku postanowił ich nie rozdzielać - powiedziała Kopiec.
Zwierzęta sprowadzono do chorzowskiego ogrodu zoologicznego w środę. Przygotowano dla nich specjalny wybieg i plantację bambusa, który jest dla pand ważnym składnikiem pożywienia. - Zaprzyjaźniają się z nowym wybiegiem, chodzą po drzewach, wspinają się bardzo wysoko, jedzą z ręki - najbardziej lubią bambus i banany - dodała Kopiec.
Panda czerwona pochodzi z Azji, zamieszkuje tereny od południowych Chin i Nepalu, przez północne Indie, aż do Birmy. - Jej środowiskiem życia są lasy liściaste i iglaste umiarkowanej strefy klimatycznej, z dostępem do dziuplastych drzew, w których się gnieździ oraz do bambusa, którym się żywi. Poza młodymi liśćmi bambusa zjada także liście innych roślin, jagody, kwiaty oraz ptasie jaja - poinformował chorzowski ogród.
Panda mała, czy też panda czerwona, jest gatunkiem zaliczanym do ssaków drapieżnych. Żyją samotnie lub w parach. Ciąża trwa u nich 4-5 miesięcy (rodzi się od 1 do 4 młodych).
Aktywna jest w szczególności wieczorem i w nocy, większość czasu spędza w koronach drzew, zwykle tam buduje też gniazda. - Jest bardzo zwinna - ogon pomaga jej utrzymywać równowagę. Z drzewa schodzi głową w dół. Po przebudzeniu się oraz po posiłku odpoczywa i oddaje się licznym przyjemnościom (m.in. myje się, ociera o pień drzewa) - podało zoo. Pandy żyją do 14 lat.
Utworzony w 1958 r. Śląski Ogród Zoologiczny zajmuje ok. 50 ha. Mieszka w nim ponad 3,5 tys. zwierząt ok. 300 gatunków - m.in. żyrafy, nosorożce, hipopotam, hiena, pantery, wielbłądy, skunksy, surykatki, wilki grzywiaste, kilka gatunków antylop czy niedźwiedzie brunatne. W 2013 r. chorzowskie zoo odwiedziło blisko 313 tys. osób, w 2014 r. - blisko 400 tys.
W maju zakończył się w zoo kolejny etap modernizacji. Otwarty został m.in. nowy pawilon z wybiegami dla gepardów. Modernizacja obejmowała ona również adaptację woliery po tygrysach dla małp sajmiri, budowę toalet dla zwiedzających, wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych oraz zakup pomocy dydaktycznych, w tym m.in. nagłośnienia i systemów głośnomówiących dla oprowadzających wycieczki. Przebudowanych zostało też 3,5 tys. m kw. alejek dla zwiedzających.