Dwie lesbijki rodzicami trójki dzieci
Francuski sąd powziął bezprecedensową
decyzję, uznając dwie kobiety, żyjące ze sobą w związku
homoseksualnym, za rodziców trójki dzieci urodzonych przez jedną z
nich dzięki sztucznemu zapłodnieniu.
23.09.2004 | aktual.: 23.09.2004 18:45
Środowiska homoseksualne we Francji uznały tę decyzję za historyczną, choć - jak pisze Reuters - jest ona raczej ekscesem prawnym niż przełomem w walce o prawa homoseksualistów. Decyzja sądu zapadła w lipcu, ale dopiero w czwartek została ujawniona.
We Francji pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci, a pierwsze małżeństwo osób tej samej płci, po ślubie udzielonym przez ekstrawaganckiego mera, zostało szybko unieważnione.
Minister sprawiedliwości Dominique Perben powiedział w radiu France Info, że sąd apelacyjny może uchylić decyzję i nie należy jej uważać za precedens dla przyszłych rozstrzygnięć.
Dwie kobiety, Marie-Laure i Carla, obecnie ponad 40-letnie, od lat żyją ze sobą. Marie-Laure urodziła w minionym dziesięcioleciu trzy córki dzięki sztucznemu zapłodnieniu. Carla, podobnie jak tysiące homoseksualistów we Francji żyjących z partnerem mającym dzieci, nie została uznana za rodzica dziewczynek. Ale w czerwcu 2004 r. sąd zaakceptował ich "prostą adopcję" przez nią. Prosta adopcja różni się od pełnej zakresem uprawnień. Oznacza, że matka biologiczna dzieli się codzienną władzą rodzicielską nad swym dzieckiem, ale tylko do niej należą dotyczące go ważne decyzje życiowe.
W lipcu sąd zaakceptował, że obie kobiety dzielą się władzą rodzicielską nad dziećmi i przedstawiciel władz nie odwołał się od tej decyzji w ustawowym terminie. Weszła więc ona w życie. Sąd Najwyższy może ją jednak uchylić.