PolskaDwie główne nagrody za scenariusz filmu o Powstaniu Warszawskim

Dwie główne nagrody za scenariusz filmu o Powstaniu Warszawskim

Scenariusze "1944: Warszawa" autorstwa Krzysztofa Steckiego i Tomasza Zatwarnickiego oraz "Ostatnia niedziela" Dariusza Gajewskiego i Przemysława Nowakowskiego zdobyły równorzędne główne nagrody w konkursie na scenariusz filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystości w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego, w obecności prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, p.o. prezydenta Warszawy Kazimierza Marcinkiewicza oraz ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego.

Prezydent Kaczyński wyraził przekonanie, że na podstawie nagrodzonych scenariuszy powstaną bardzo dobre filmy, gdyż - jego zdaniem - dzieje Powstania są dla Polaków "bardzo atrakcyjne", o czym świadczy m.in. popularność, jaką cieszy się wśród zwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent ocenił też, że realizacja filmów o powstaniu przyczyni się do "budowy polskiego patriotyzmu".

Marcinkiewicz podkreślił z kolei, że filmów o Powstaniu Warszawskim bardzo potrzebuje młode pokolenie Polaków. "Umiłowanie wolności zawsze stanowiło charakterystyczną cechę mieszkańców Warszawy" - powiedział. Marcinkiewicz zapewnił też, że władze Warszawy dofinansują realizację filmów na podstawie nagrodzonych scenariuszy. Jak poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, władze stolicy przekażą na ten cel 6 mln zł.

Konkurs na scenariusz filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim zorganizowały Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Muzeum Powstania Warszawskiego. W jury zasiedli reżyserowie Jerzy Kawalerowicz i Janusz Morgenstern, dyrektor muzeum Jan Ołdakowski i krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

Scenariusz "1944: Warszawa" Steckiego i Zatwarnickiego zaprezentował historię działań powstańczych od momentu wybuchu Powstania, aż do ostatnich chwil walki. Wśród kilkudziesięciu bohaterów znaleźli się m.in.: dziecko-powstaniec, które zginęło na Starówce; para młodych ludzi, którzy biorą ślub podczas Powstania, a 10 minut po tym ślubie ruszają do walki; powstańcza łączniczka Basia i jej siostra volksdeutschka zakochana w niemieckim lotniku; oraz targany wątpliwościami niemiecki żołnierz Johann, którego przeraża tragedia ginących warszawiaków i obracanego w gruzy miasta.

Jak oceniło jury, scenariusz "1944: Warszawa" "w wysmakowany artystycznie sposób łączy wielki obraz historii z ludzkimi osobistymi dramatami".

Drugi z uhonorowanych nagrodą główną scenariuszy, "Ostatnia niedziela" Gajewskiego i Nowakowskiego, skupił się tylko na jednym dniu - 13 sierpnia 1944, który był jednym z najtragiczniejszych w całym Powstaniu. Tego dnia splotły się losy dwójki młodych powstańców, mężczyzny o pseudonimie "Romeo" i kobiety-łączniczki "Akme". Kiedy młodzi przypadkowo w tej samej chwili wyszli z kościoła, w którym ich przyjaciele wzięli właśnie ślub, zostali omyłkowo uznani przez zgromadzonych przed kościołem ludzi, m.in. przez dziennikarzy, za młode małżeństwo. Między "Romeo" a "Akme" zaczęło rodzić się wówczas uczucie, które pomagało im przetrwać tragiczne chwile.

Według jury, scenariusz "Ostatnia niedziela" "odsłania dwa oblicza Powstania Warszawskiego, ważne dla młodych Polaków dziś". "Z jednej strony, zdajemy sobie sprawę z oszustwa historii, z osamotnienia Polski, z tragizmu powstania, które zawiodło związane z nim nadziej. Z drugiej strony, poprzez postacie dwojga zakochanych udało się wydobyć towarzyszącą powstaniu euforię wolności, marzenie o lepszym świecie - coś, co sprawia, że młodzi ludzie chcą wracać do tamtych dni" - uznali jurorzy.

Wyróżnienie w konkursie przyznano scenariuszowi pt. "1944 Odyseja" autorstwa Jarosława Wójcika.

Konkurs odbył się pod patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego oraz reżysera Andrzeja Wajdy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)