Dwa pożary w Warszawie. Strażacy apelują o niewypalanie traw
Dwa pożary w Warszawie. Spłonęło pięć hektarów trawy przy ul. Myśliborskiej oraz hektar przy ul. Lazurowej. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Straż pożarna apeluje o niewypalanie traw, bo jest to zabronione i szkodliwe dla środowiska.
- Pożar wybuchł na warszawskiej Białołęce przy ul. Myśliborskiej - powiedział Wirtualnej Polsce mł. kpt. Michał Konopka ze stołecznej straży pożarnej. Zapewniał, że nie ma zagrożenia dla ludzi i budynków. Na miejscu było osiem jednostek straży pożarnej. Stołeczni strażacy ugasili też pożar, który pojawił się przy ulicy Lazurowej, gdzie spłonął jeden hektar traw.
Strażacy przypominają, że wypalanie traw i nieużytków jest ustawowo zabronione. Grożą za to kary - grzywna, a nawet do 10 lat więzienia, jeśli taki pożar stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób lub powoduje duże straty.
Wypalanie traw nie użyźnia gleby, natomiast hamuje naturalne procesy gnicia pozostałości roślinnych oraz powoduje niepotrzebną emisję pyłów i gazów do atmosfery.
- Jest to niezwykle szkodliwe i ryzykowne - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy na konferencji prasowej w Warszawie.
Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz, poinformował, że od początku roku podczas wypalania traw zginęło już pięć osób. Codziennie strażacy wyjeżdżają do ponad półtora tysiąca pożarów wywołanych w takich okolicznościach.
- Przy silnym wietrze czoło pożaru może osiągać prędkość nawet do 60 kilometrów na godzinę i pieszo człowiek nie jest w stanie uciec przed płomieniami - powiedział Leśniakiewicz.
Komendant główny PSP podkreślił, że szczególnie niebezpieczne jest wypalanie traw w pobliżu dróg. Mocne zadymienie może bardzo ograniczyć widoczność i w takich okolicznościach często dochodziło do wypadków śmiertelnych.
W ub. piątek 79-letni mieszkaniec Obidowej w powiecie nowotarskim (Małopolskie) zginął podczas wypalania traw na łące. Zwłoki mężczyzny zostały znalezione podczas gaszenia pożaru, który objął pół hektara łąki.
Leśnicy i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających. W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie należy używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci.
Leśnicy podkreślają, że 95 proc. pożarów lasów powstaje z winy człowieka.