Duński film "Terribly Happy" zwyciężył w Karlowych Warach
Duński film "Terribly Happy" w
reżyserii Henrika Rubena Genza zdobył główną nagrodę - Kryształowy
Globus - na zakończonym w sobotę 43. Międzynarodowym Festiwalu
Filmowym w czeskich Karlowych Warach.
Film Genza powstał na motywach powieści Erlinga Jepsena. Głównym bohaterem jest policjant, który przybywa z Kopenhagi do prowincjonalnego jutlandzkiego miasteczka i zaczyna zagłębiać się w życie jego mieszkańców. Szybko orientuje się, że w tym nudnym na pozór miejscu skrywane są intrygujące tajemnice.
W konkursie głównym festiwalu w Karlowych Warach o Kryształowy Glob za najlepszy pełnometrażowy film fabularny walczyło 14 obrazów. Jury przewodniczył Czech Ivan Passer, reżyser i scenarzysta, w latach 60. jeden z najbardziej zasłużonych twórców filmowej Nowej Fali w Czechosłowacji.
Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Rosjanin Aleksiej Uczitel, doceniony za obraz "Plennyj" (po polsku "Jeniec", produkcja Rosji i Bułgarii). Akcja tego filmu rozgrywa się podczas wojny w Czeczenii, jednak reżyser podjął temat uniwersalny, zwracając uwagę na ludzkie zachowania w sytuacjach ekstremalnych.
Nagrodę Specjalną Jury otrzymała indonezyjska reżyserka Nan Triveni Achnas za film "The Photograph" (wspólna produkcja Indonezji, Francji, Holandii, Szwajcarii i Szwecji), intymną opowieść o związku rodzącym się między dwójką doświadczonych przez życie ludzi - młodą prostytutką i starzejącym się, ciężko chorym fotografem.
Za najlepsze kreacje aktorskie - męską i żeńską - nagrodzono Czechów, odtwórców głównych ról w filmie "Deti noci" (po polsku: "Dzieci nocy", kraj produkcji: Czechy) Michaeli Pavlatovej. Najlepszą aktorką uznano Marthę Issovą, a najlepszym aktorem Jirziego Madla.
Specjalne wyróżnienie jury przyznało za czesko-polski film "Bracia Karamazow" w reżyserii Petra Zelenki.
W innym festiwalowym konkursie, w sekcji "East of the West", nagrodę główną przyznano za film "Tulpan" w reżyserii Siergieja Dworcewoja, międzynarodową koprodukcję z polskim udziałem. "Tulpan" to wspólna produkcja Niemiec, Szwajcarii, Rosji, Kazachstanu i Polski. Polacy mieli znaczący udział w pracach nad tym filmem - z naszego kraju pochodził cały pion operatorski, na czele którego stała autorka zdjęć Jolanta Dylewska.
Honorową nagrodę za wkład w rozwój światowego kina odebrał legendarny brytyjski aktor Christopher Lee.
43. festiwal w Karlowych Warach trwał od 4 lipca.