Trwa ładowanie...

Dulkiewicz na Westerplatte: "Nigdy więcej wojny pod żadną postacią"

"Każda wojna jest zła i przynosi zniszczenie. Niezależnie, czy mamy do czynienia z konfliktem państw, wojną domową, czy starciem światopoglądowym" - napisała na swoim Facebooku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Share
Aleksandra Dulkiewicz na Westerplatte w Gdańsku (amb) PAP/Marcin Gadomski
Aleksandra Dulkiewicz na Westerplatte w Gdańsku (amb) PAP/Marcin GadomskiŹródło: PAP, fot: PAP/Marcin Gadomski, Marcin Gadomski
d43os7c

"Bohaterom i bohaterkom II wojny światowej winni jesteśmy dozgonną pamięć, wielki szacunek, pielęgnowanie spuścizny, jaką po sobie zostawili oraz przekazywanie jej kolejnym pokoleniom" - napisała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz.

I zaznaczyła, że bohaterom i bohaterkom II wojny światowej "winni jesteśmy także obietnicę, że koszmar najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości się nie powtórzy".

"Nigdy więcej wojny pod żadną postacią"

"Każda wojna jest zła i przynosi zniszczenie. Niezależnie, czy mamy do czynienia z konfliktem państw, wojną domową, czy starciem światopoglądowym. Nigdy więcej wojny pod żadną postacią!" - napisała Dulkiewicz. Stwierdziła też, że praca domowa, którą zostawili nam świadkowie tamtych wydarzeń "musi być w pełni odrobiona".

d43os7c

"W 81. rocznicę ataku sił zbrojnych III Rzeszy na Polskę chylę nisko głowę, by oddać hołd bohaterskim obrońcom Westerplatte i wspomnieć o ofiarach wojny" - napisała Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska na łamach "Wyborczej" wypowiedziała się we wtorek o specustawie o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

"Wiele gdańszczanek i gdańszczan, jak i mnie samą, nie wzburzyło to, że na Westerplatte ma powstać muzeum, a obchody rocznicy wybuchu wojny będzie organizować wojsko. To dobrze, że państwo swoim autorytetem chce oddać hołd bohaterom. Trudna do zaakceptowania jest metoda, jaką przeprowadzono tę operację" - napisała Dulkiewicz.

I dodała: "Wiedziałam, że moje miejsce o 4.45 jest pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, niezależnie od tego, czy będę przemawiać, czy nie, bo nie to jest istotą pamięci. Czy można odebrać Gdańskowi Westerplatte? Nie można".

Maseczki wrócą jesienią? Szef GIS komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43os7c

Podziel się opinią

Share
d43os7c
d43os7c
Więcej tematów