Dudek: zarzuty dla gen. Jaruzelskiego w ciągu kilku miesięcy
Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku miesięcy doczekamy się postawienia zarzutów gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu i kilku innym osobom odpowiedzialnym za wprowadzenie stanu wojennego - powiedział dr Antoni Dudek z Instytutu Pamięci Narodowej podczas debaty na temat stanu wojennego "Co zdarzyło się 25 lat temu?", zorganizowanej w warszawskiej siedzibie IPN.
14.12.2006 | aktual.: 14.12.2006 21:51
Generałowi, według niego, mają zostać postawione zarzuty powołania związku zbrojnego o charakterze przestępczym. Decyzję kto jeszcze zostanie oskarżony, oprócz generała, podejmą prokuratorzy, ale generalnie chodzi o grupę ludzi z ówczesnego kierownictwa partyjno-rządowego, która podjęła decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Z tego, co wiem zarzuty mają zostać przedstawione na wiosnę przyszłego roku - dodał Dudek.
Spotkanie było połączone z promocją książek na temat stanu wojennego. Dr Łukasz Kamiński z Biura Edukacji Publicznej IPN opowiadał o książce "Przed i po 13 grudnia. Państwa bloku wschodniego wobec kryzysu w PRL 1980-1982", której pierwszy tom właśnie się ukazał. Publikacja jest zbiorem dokumentów odsłaniających kulisy stanu wojennego, pochodzących z archiwów polskich, niemieckich, czeskich i rumuńskich.
Zachęcając do zapoznania się z publikacją "Podziemne słowo" prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Krystyna Mokrosińska podkreśliła jak ważne jest mówienie o okresie stanu wojennego. Myślę, że po 1989 roku gdzieś zaginęły w naszym narodzie tak przecież ważne ideały "Solidarności", dlatego musimy stale do nich wracać, by uświadomić ludziom ich wagę - zaznaczyła Mokrosińska.
Adam Borowski, były działacz "Solidarności", a obecnie wydawca, promował trzy pozycje: "Idą pancry na Wujek", "Wojna z narodem" oraz "Opór społeczny na Mazowszu, 13 grudnia 1981-4 czerwca 1989". Książki te to zbiory świadectw uczestników wydarzeń stanu wojennego i późniejszych - to zarówno tragiczne, jak i nieco bardziej optymistyczne wspomnienia zwykłych ludzi z tamtego okresu - powiedział Borowski.
Jako "zbiór codziennych zapisków prowadzonych w okresie od 13 grudnia 1981 do września 1986 roku" i "opis dnia codziennego w tamtym okresie" - przedstawił książkę "Stan wojenny. Ostatni atak systemu" wydaną przez Ośrodek KARTA, jego prezes Zbigniew Gluza. Książka podobnie jak pozostałe przedstawione pozycje powstała w związku z przypadającą 13 grudnia 25. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.