Duda traci przez PiS. Surowa ocena w najnowszym sondażu
Notowania Andrzeja Dudy spadają. Większość badanych w najnowszym sondażu źle ocenia jego działania. Jak tłumaczą eksperci, nie jest to zaskakujące. Prezydent traci głównie przez PiS.
W sondażu IBRiS przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej" większość ankietowanych źle oceniła działania Andrzeja Dudy wobec nowej większości parlamentarnej. To aż 58,8 proc. Jedynie 32,5 proc. respondentów oceniła te działania dobrze. 8,2 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.
- Notowania prezydenta będą szły w dół, bo zainwestował za bardzo w PiS, zarówno w trakcie ostatnich lat rządów PiS, jak i podczas kampanii parlamentarnej i po niej - uważa dr Mirosław Oczkoś, ekspert do spraw wizerunku politycznego. W rozmowie z gazetą stwierdził, że działania Andrzeja Dudy i jego "wiceprezydenta" Marcina Mastalerka przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego.
- Jeśli Duda zaangażuje się po stronie PiS w wyborach samorządowych i europejskich, będzie atakował rząd Tuska, to całkiem się pogrąży - powiedział prof. Jarosław Flis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Protest na granicy trwa. "Mróz nas stąd nie wygoni"
Nowy rząd
13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.
Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.
Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Źródło: rp.pl/PAP