Duda ostro o Tusku. "Nie jest dziś polskim politykiem"

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych, odpowiedział na słowa Donalda Tuska o Donaldzie Trumpie. Wypowiedział się również na temat protestu opiekunów niepełnosprawnych w Sejmie oraz reparacji wojennych, które Niemcy miałyby wypłacić Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda wbił szpilkę Donaldowi Tuskowi
Andrzej Duda wbił szpilkę Donaldowi Tuskowi (Agencja Gazeta)
WP

Podczas szczytu UE w Sofii Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że "patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, ktoś mógłby nawet pomyśleć: jak się ma takich przyjaciół, nie potrzebuje wrogów". Stanowisko Tuska wyraźnie nie spodobało się prezydentowi.

- Moja odpowiedź jest krótka: pan Donald Tusk nie jest dzisiaj polskim politykiem, jest europejskim politykiem. A dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, a więc polskiego polityka, który z punktu widzenia polskich interesów patrzy na to, co się dzieje także poza granicami - stwierdził Duda. Prezydent podkreślił również, że "zależy mu na dobrych więziach euroatlantyckich", gdyż Polska, podobnie jak cała Unia Europejska, jest ich beneficjentem.

Jednocześnie prezydent nie martwi się kontrowersyjną ustawą JUST (447), która dotyczy zwrotu mienia ofiarom Holokaustu. Prezydent podkreśla, że wciąż nie wiadomo w jaki sposób Amerykanie zamierzają egzekwować zawarte w niej zapisy.

WP

- Pamiętajmy o tym, że to było mienie polskich obywateli, którzy tak jak wszyscy inni obywatele podlegają przepisom polskiego prawa i obowiązującym u nas regułom. No nie można ustanowić wyjątkowego prawa dla jakiejś grupy obywateli ze względu na przynależność narodową, ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji - tłumaczył.

Prezydent był także pytany o kontakty z prezydentem Donaldem Trumpem. - Piszecie do siebie panowie, rozmawiacie przez telefon? - pytał prowadzący rozmowę Paweł Żuchowski.

- Tak, dostałem ostatnio pismo od pana prezydenta dotyczące naszej współpracy w Trójmorzu, dlatego że zwracałem się do pana prezydenta Donalda Trumpa o to, żeby w miarę możliwości wziął udział osobiście w szczycie Trójmorza, który będziemy mieli w tym roku. Nie zdziwiło mnie, to że prezydent USA drugi raz z rzędu, ze względu na swoje obowiązki nie będzie mógł przyjechać, ale chciałbym, żeby pan prezydent zapewnił jakiegoś wysokiego swojego przyjaciela, żeby zapewnił jakiegoś wysokiego swojego przedstawiciela, który wziąłby udział w tym gremium ważnym także dla interesów USA, bo Stany Zjednoczone chcą robić interesy z naszą częścią Europy - odparł prezydent.

- Ale ja tu przyjechałem przede wszystkim realizować dwa elementy: po pierwsze przyjechałem na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie jako pierwsza głowa polskiego państwa w historii prowadzę obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ - odparł Duda dopytywany, czy jest problem z umówieniem go na spotkanie z prezydentem USA. Drugim elementem wizyty, jak tłumaczył prezydent Duda, są odwiedziny Polaków mieszkających w Chicago. - To są dwa najważniejsze punkty mojej obecności w Stanach Zjednoczonych, natomiast jeśli chodzi o moje spotkanie z panem prezydentem Donaldem Trumpem, to mam nadzieję, że jeszcze w tym roku do niego dojdzie - zapewnił.

WP

Zobacz także: Lichocka: Spełniliśmy wszystkie postulaty z którymi protestujący przyszli do Sejmu

W rozmowie z RMF FM prezydent odniósł się również do kwestii reparacji wojennych, jakie miałyby wypłacić Polsce Niemcy. Andrzej Duda uważa, że rozwiązanie tej sprawy jest oczywiste.

- Jeżeli ktoś wywołał wojnę, jeżeli ktoś na kogoś napadł i wielu obywateli i zrujnował i okradł kraj, to powinien za to zapłacić. To jest proste - podkreślił.

WP

Duda skomentował także bieżące wydarzenia z Sejmu. Prezydent pochwalił działania Zjednoczonej Prawicy, mające na celu wypracowanie kompromisu z opiekunami osób niepełnosprawnych. Jak twierdzi, "rząd dużo zrobił i naprawdę dużo dał w tej sytuacji". Skierował również wiele ciepłych słów pod adresem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

- Bardzo wiele w tej sprawie zrobiła i podchodzi do tego cały czas z dużą empatią. Dobrze realizuje swoje obowiązki jako minister, ale działa w takich realiach, jakie są. Nie jest w stanie dać każdemu wszystkiego, czego ten ktoś by oczekiwał, nawet jeżeli te oczekiwania obiektywnie można uznać za uzasadnione - ocenił.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP