Trwa ładowanie...

Duchowy przywódca szyitów ajatollah Ali Sistani wzywa Irakijczyków do walki z dżihadystami

Duchowy przywódca społeczności szyickiej wielki ajatollah Ali Sistani wezwał wiernych w Iraku do walki z sunnickimi bojownikami Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL). Apel ajatollaha wygłosił podczas piątkowych modłów w Karbali jego przedstawiciel.

Share
Duchowy przywódca szyitów ajatollah Ali Sistani wzywa Irakijczyków do walki z dżihadystami
Źródło: AFP
d36ldca

- Obywatele zdolni do noszenia broni i walki z terrorystami, obrony kraju, jego mieszkańców i świętych miejsc powinni na ochotnika wstępować w szeregi służby bezpieczeństwa, aby realizować te święte cele - wzywał Sistani. Ogłoszono także, że ci, którzy zginą w walkach z bojownikami staną się męczennikami.

W ramach trwającej od kilku dni ofensywy na północy Iraku dżihadyści z ISIL zajęli Mosul, drugie co do wielkości miasto w kraju, a także obszary w dwóch sąsiednich, głównie sunnickich prowincjach - Kirkuku i Salaheddinie.

d36ldca

W środę przywódca ISIL Abu Mohammed al-Adnani wezwał bojowników, by kierowali się na Bagdad. W nocy z czwartku na piątek dżihadyści opanowali dwie miejscowości w prowincji Dijala na północnym wschodzie kraju, gdzie wcześniej swoje posterunki opuściły irackie siły bezpieczeństwa.

Władze w Bagdadzie od dłuższego czasu nie potrafią rozładować niebezpiecznych napięć między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania. Z tej właśnie grupy rekrutuje się wielu bojowników ISIL.

d36ldca

Podziel się opinią

Share
d36ldca
d36ldca
Więcej tematów