"Drzewiecki i Chlebowski są absolutnie niewinni"
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma odnosząc się zarzutów CBA ws. nieprawidłowości przy pracach nad projektem nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych powiedział, że Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski są absolutnie niewinni. - Nie znalazłem żadnych dowodów - stwierdził. Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie ujawnienia fragmentów tajnych stenogramów z rozmów biznesmenów z politykami.
W czasie konferencji prasowej w sprawie afery hazardowej minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powiedział, że był zdumiony ilością adresatów zawiadomienia CBA dotyczącą zagrożenia interesu ekonomicznego państwa w związku z przygotowywaniem projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych - podaje TVN24.
- Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski są absolutnie niewinni, ja nie widzę żadnych dowodów - oświadczył minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.
Czuma powiedział, że 21 września dostał zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającej na nielegalnym lobbowaniu na rzecz firmy hazardowej przez dwóch polityków. - Przejrzałem bardzo starannie ten materiał, ale nie znalazłem tam żadnych dowodów. Znalazłem fragmenty wyrwane ze stenogramów - mówił.
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego wysłał informację do premiera, prezydenta, sejmu i senatu dotyczącą zagrożenia interesu ekonomicznego państwa w związku z przygotowywaniem projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Mariusz Kamiński złożył ponadto do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie.
Czuma: szef CBA działa w amoku
Wcześniej, w programie "Gość Radia Zet" Andrzej Czuma stwierdził, że szef CBA "zachowuje się ostatnio nieracjonalnie". - Muszę z całym sceptycyzmem i uwagą podchodzić do tego, co przynosi pan Mariusz Kamiński, ponieważ on działa w jakimś amoku. Ja rozumiem przyczynę tego amoku - od sierpnia 2007 r. toczy się w prokuraturze rzeszowskiej śledztwo ws. nadużyć funkcjonariuszy CBA przy aferze gruntowej. Już w lecie Kamiński przesłuchiwany przez prokuratora powiedział, że bierze odpowiedzialność za te rzeczy. Prokurator wydał postanowienie o postawieniu zarzutów i półtora tygodnia temu poprosił Kamińskiego, żeby się pojawił i zarzutów wysłuchał, ale on ucieka, nie chowa się jednak w mysią dziurkę, tylko biega i gorliwie wypisuje jakieś bajeczki - mówił minister sprawiedliwości.
Dodał, że gdyby Kamiński miał postawione zarzuty, to przypuszczalnie straciłby posadę szefa CBA. - Po tym, co wyprawia, to ja nie wiem, może bardziej lekarz by się nadawał do kontaktu z panem Mariuszem Kamińskim, a nie prokurator - mówił Czuma.
Prokuratura wszczęła śledztwo
Prokurator krajowy Edward Zalewski poinformował, że prokuratura okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie ujawnienia fragmentów tajnych stenogramów z rozmów biznesmenów ze Zbigniewem Chlebowskim i Mirosławem Drzewieckim. Chodzi o czwartkową publikację "Rzeczpospolitej" - gazeta wydrukowała zapis podsłuchów, jakie Biuro prowadziło, badając kontakty biznesmenów z branży hazardowej z politykami. Andrzej Czuma powiedział, że zawiadomienie CBA nie jest poparte wystarczającym materiałem dowodowym i na tej podstawie prokuratura nie może wszcząć śledztwa.
Do czego dotarła "Rzeczpospolita"?
"Rzeczpospolita" napisała, że agenci Biura zorientowali się, że dwaj biznesmeni z Dolnego Śląska: Ryszard Sobiesiak i Jan Kosek usiłują załatwić korzystne dla swoich firm zapisy nowelizacji ustawy hazardowej. Biznesmenom założono podsłuchy telefoniczne, dzięki którym kazało się, że biznesmeni naciskali na polityków PO, by ci załatwili usunięcie dopłat z projektu ustawy o grach losowych. Ministerstwo sportu odpowiada za przygotowania do Euro 2012 - a na ten cel miały być przeznaczone pieniądze z dodatkowej daniny (zwanej dopłatą) nałożonej na firmy hazardowe.
W maju tego roku Drzewiecki napisał do wiceministra finansów odpowiedzialnego za ustawę, że w związku ze zmianą planów inwestycji przed Euro 2012, pieniądze z dopłat nie będą potrzebne.