Druga strona maski kanibala
Dzieciństwo i młodość Hannibala Lectera - seryjnego mordercy znanego z "Milczenia owiec" - pokazuje thriller "Hannibal. Po drugiej stronie maski". Film angielskiego reżysera Petera Webera wchodzi na ekrany kin.
23.02.2007 01:00
Peter Webber - znany jako reżyser "Dziewczyny z Perłą" - powiedział, że po filmie o miłości, by nie popaść w rutynę, postanowił zrealizować film o nienawiści.
Reżyser podkreśla, że choć opowiada o makabrycznych przeżyciach z dzieciństwa i młodości Lectera, to jego intencją nie jest szukanie przyczyn zbrodni popełnianych przez słynnego kanibala. W filmie zrealizowanym na podstawie powieści Thomasa Harrisa, cofamy się do drugiej wojny światowej, kiedy to kilkuletni Hannibal w makabrycznych okolicznościach traci rodziców i siostrę.
Nie sądzę, by można było w ogóle wyjaśnić źródła zła, dlatego wiele pytań pozostawiamy bez odpowiedzi. To nie jest film psychologiczny. Dla mnie to rodzaj "gotyckiego westernu" - przypomina raczej opowieści o Frankensteinie i Draculi. Nie należy tu spodziewać się intelektualnych rozważań o przyczynach zła - taki temat zostawię sobie na następny film! - powiedział Peter Webber.
Na podstawie powieści Thomasa Harrisa powstało kilka filmów o superinteligentnym kanibalu - nasłynniejszy to "Milczenie owiec" z Anthonym Hopkinsem. W filmie "Hannibal. Po drugiej stronie maski" jako młody Hannibal Lecter wystąpił 22-letni Francuz Gaspard Ulliel. Kobietę, która fascynuje Lectera, zagrała chińska gwiazda Gong Li, znana z "Wyznań gejszy". Autorem scenografii jest Polak, laureat Oscara Allan Starski, a kostiumy tworzyła zamieszkała od 30 lat w Anglii Anna Biedrzycka-Sheppard, nominowana dwukrotnie do Oscara. (łc)
Więcej w serwisie: film.wp.pl