Trwa ładowanie...

Druga debata prezydencka w USA. Starcie Hillary Clinton i Donalda Trumpa

• W nocy odbędzie się druga debata prezydencka w Stanach Zjednoczonych
• Odbędzie się ona w St. Louis i przybierze formę spotkania z wyborcami
• Kandydatowi Republikanów zaszkodziło ujawnienie nagrania, w którym w wulgarny sposób wypowiada się o kobietach
• W Hillary Clinton uderzył natomiast portal WikiLeaks, który ujawnił, że przekazała do dyspozycji firmy Uranium One 20 proc. amerykańskich zasobów uranu
• Pierwsza debata zgromadziła przed telewizorami 84 mln widzów, bijąc rekord oglądalności

Druga debata prezydencka w USA. Starcie Hillary Clinton i Donalda TrumpaŹródło: AFP
dn70wgw
dn70wgw

Kandydaci w amerykańskich wyborach prezydenckich zmierzą się w nocy z niedzieli na poniedziałek w drugiej debacie telewizyjnej. Pojedynek Hillary Clinton i Donalda Trumpa odbędzie się na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis. Stawka debaty jest bardzo wysoka, szczególnie dla Donalda Trumpa. Zapraszamy do oglądania relacji live z tego wydarzenia oraz zapoznania się z materiałami korespondenta Wirtualnej Polski w Stanach Zjednoczonych Leszka Krawczyka.

Donald Trump jest pod ogromną presją z kilku powodów. Miliarder przegrał pierwszą debatę, a po niej popełnił szereg błędów, co wraz z ujawnieniem informacji, że nie płacił podatków, spowodowało spadek jego notowań w sondażach. Druga porażka mogłaby uniemożliwić mu zmianę dynamiki kampanii.

Jeszcze większym problemem dla biznesmena jest skandal, jaki wybuchł po ujawnieniu nagrań z 2005 roku, w których w wulgarny sposób wyraża się o kobietach. Publikacja nagrań spowodowała wycofanie poparcia dla Trumpa przez grupę polityków republikańskich, między innymi przez senatora Johna McCaina. Komentatorzy zastanawiają się, jak miliarder wybrnie z sytuacji: czy Amerykanie usłyszą od niego szczere przeprosiny, czy może zaatakuje on Hillary Clinton za jej postawę wobec kobiet z którymi zdradzał ją mąż.

Kampania nie jest łatwa również dla kandydatki Demokratów. W Hillary Clinton uderzył portal WikiLeaks, publikując ok. 2 tysiące maili szefa jej kampanii prezydenckiej, Johna Podesty. Ponad połowa z nich poświęcona jest kompanii Uranium One, której jego brat miał świadczyć usługi lobbystyczne.

dn70wgw

Z maili wynika, że podczas pełnienia funkcji Sekretarza Stanu Hillary Clinton miała przekazać do dyspozycji firmy 20 procent amerykańskich zasobów uranu. W zamian Uranium One miała wypłacić bratu Johna Podesty 180 tysięcy dolarów oraz zasilić konto Fundacji charytatywnej Clintonów.

Debata w St. Louis przybierze formę spotkania z wyborcami, którzy również będą mogli zadawać pytania. Taka formuła zwiększa nieprzewidywalność widowiska. Pierwsza debata Hillary Clinton i Donalda Trumpa zgromadziła przed telewizorami 84 mln widzów, bijąc rekord oglądalności. Drugiemu pojedynkowi kandydatów na prezydenta towarzyszy nie mniejsze zainteresowanie.

dn70wgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn70wgw
Więcej tematów