"Droga ducha dla Europy"
"Podział chrześcijan jest nie tylko główną przeszkodą dla wiarygodności Kościoła, ale również przeszkodą dla pokoju" - napisali w przesłaniu do Europejczyków uczestnicy zakończonego w niedzielę V Zjazdu Gnieźnieńskiego, odbywającego się pod hasłem "Europa Ducha - chrześcijanie w procesie integracji europejskiej". Przesłanie odczytano na kończącej zjazd mszy w gnieźnieńskiej katedrze.
14.03.2004 | aktual.: 14.03.2004 20:05
Zjazd rozpoczął się w piątek modlitwą w intencji czwartkowych zamachów terrorystycznych w Madrycie. Na znak żałoby do połowy opuszczono narodowe i papieskie flagi. Wątek przemocy i terroryzmu obok dyskusji na temat jednoczącej się Europy i potrzeby pojednania chrześcijan dominował podczas gnieźnieńskiego spotkania. Policja podjęła specjalne środki ostrożności dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom obrad.
Wskutek dramatycznych wydarzeń w Madrycie nie mogli przybyć do Gniezna delegaci z Hiszpanii, malarz Kiko Arguello i Carmen Hernandez, inicjatorzy Drogi neokatechumenalnej.
"Zjazd musi sięgnąć do sumienia człowieka, który powie 'Dosyć rozlewu krwi, dosyć lekceważenia człowieka, dosyć nienawiści'" - powiedział podczas inauguracji zjazdu prymas Polski kard. Józef Glemp.
Z kolei sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich ks. Keith Clements podkreślił: "Europa w obliczu przemocy, z której nowym dramatycznym aktem mieliśmy do czynienia w tych dniach, potrzebuje budowy mostów, a gwałt nie może być odpowiedzią na terror.
Dodał, że "My jako chrześcijanie powinniśmy zaświadczać, że droga do zwalczania terroryzmu nie wiedzie przez gwałt. To nie jest droga Jezusa Chrystusa, chociaż oczywiście terroryści muszą ponieść odpowiedzialność za swe czyny".
Historycznym wydarzeniem obrad zjazdu była zorganizowana po raz pierwszy ekumeniczna Droga krzyżowa, która przeszła ulicami Gniezna. Procesja poprowadzona została przez zwierzchników Kościołów chrześcijańskich skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Rozważania przy dziewięciu stacjach Drogi krzyżowej prowadzili przedstawiciele poszczególnych Kościołów. Brali w niej udział, oprócz uczestników zjazdu, wierni z całej Wielkopolski.
"V Zjazd Gnieźnieński oznacza dla nas przede wszystkim wezwanie do intensyfikacji pracy na rzecz przywrócenia jedności chrześcijan w służbie człowiekowi. (...)Zjazd jest również twórczym włączeniem się w procesy integracyjne Europy" - powiedział podczas zjazdu prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławny arcybiskup Jeremiasz.
W sobotę odbył się modlitewny telemost młodzieży 10 krajów europejskich wstępujących do Unii Europejskiej z papieżem Janem Pawłem II. Modlono się m.in. w intencji pokoju w Europie i w świecie, rządzących, a także o zachowanie wartości chrześcijańskich w zjednoczonej Europie.
Gościem trzeciego dnia zjazdu był Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Prezydent bardzo wysoko ocenił zaangażowanie środowisk chrześcijańskich, w tym katolickich, w kształtowanie zjednoczonej Europy. "Wspólnota europejska czerpała przede wszystkim z chrześcijańskiej wspólnoty duchowej. Budowały ją dokonania takich wielkich postaci, jak Ojcowie Kościoła, święci Patryk, Benedykt, Grzegorz Wielki, Cyryl i Metody, czy patronujący temu forum święty Wojciech" - powiedział prezydent.
Kwaśniewski przemawiając do uczestników zjazdu przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który w 1997 roku podczas spotkania z udziałem siedmiu prezydentów Europy środkowej i wschodniej powiedział : "Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha".
Gośćmi zjazdu byli m.in: minister ds. europejskich Danuta Huebner, byli premierzy Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Michel Camdessus.
W V Zjazdu Gnieźnieńskim uczestniczyło ponad 600 świeckich i duchownych przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń chrześcijańskich z 15 krajów Europy.