Trwa ładowanie...
sondaż
29-09-2011 14:55

Dramatyczny spadek - w tej grupie PO traci najwięcej

W ciągu ostatnich trzech miesięcy, średnie poparcie dla partii rządzącej wśród
wyborców najgorzej sytuowanych spadło niemal o połowę. Tylko co piąty upatruje
w Platformie swojego kandydata. W grupie tej partia Donalda Tuska zanotowała największy odpływ potencjalnych zwolenników - wynika z raportu CBOS, który przyjrzał się zmianom poparcia dla PO w ciągu 10 lat jej istnienia.

Dramatyczny spadek - w tej grupie PO traci najwięcejŹródło: WP.PL
d3o6ac4
d3o6ac4

W ciągu ostatnich dziesięciu lat zmieniały się nie tylko szanse wyborcze Platformy. Pewne zmiany następowały także w poziomie poparcia w poszczególnych grupach społeczno- -demograficznych. Najbardziej wyraźny i trwały jest trend popularności PO wśród wyborców z wyższym wykształceniem. Zarówno w roku 2001, jak i w 2005, a także obecnie, wyborcy, którzy ukończyli studia wyższe, kilkakrotnie częściej deklarowali i deklarują chęć głosowania na PO niż najsłabiej wykształceni. Ponadprzeciętne poparcie dla Platformy wyrażają też niezmiennie wyborcy legitymujący się wykształceniem średnim.

Mocna w dużych miastach, słaba na wsi

We wszystkich analizowanych okresach, chęć głosowania na Platformę znacznie częściej niż przeciętnie deklarują mieszkańcy dużych miast (powyżej 100 tys. mieszkańców). Inaczej wygląda to wśród mieszkańców wsi. We wszystkich pomiarach średnie poparcie jest tam przynajmniej o połowę mniejsze niż w największych miastach.

Partia ta od początku była bardziej popularna wśród osób zadowolonych ze swojej sytuacji bytowej. W pierwszym kwartale działalności, średnio co piąty wyborca dobrze oceniający swoje finanse był skłonny poprzeć tę nową inicjatywę polityczną w potencjalnych wyborach parlamentarnych, natomiast w grupie najgorzej sytuowanych - mniej niż co dziesiąty.

d3o6ac4

W ciągu ostatnich trzech miesięcy, średnie poparcie dla partii rządzącej wśród wyborców najgorzej sytuowanych spadło niemal o połowę. Tylko co piąty upatruje w Platformie swojego kandydata. W grupie tej obserwujemy największy odpływ potencjalnych zwolenników. Natomiast niemal połowa wyborców zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej planuje głosować na Platformę.

PO silna wśród młodszych

Wśród grup wiekowych wyborcy Platformy to najczęściej ludzie młodsi, poniżej 45. roku życia, a niezmiennie najniższe notowania PO ma wśród najstarszych, mających 65 lat i więcej. Na przestrzeni lat różnice w poparciu ulegały jednak istotnym zmianom, a w ostatnim kwartale w dużym stopniu się zniwelowały.

W pierwszych miesiącach działalności PO różnice w poparciu wśród młodszych i starszych wyborców były stosunkowo niewielkie. Wyraźny wzrost notowań wśród osób poniżej 35. roku życia odnotowano przed wyborami do parlamentu w 2001 roku. Duże różnice wśród młodszych i starszych pojawiły się także przed wyborami w 2005 roku.

Przełom lat 2007 i 2008 przyniósł Platformie spektakularny wzrost poparcia we wszystkich grupach wiekowych. Nie tylko duży odsetek młodszych wyborców nadal ją popierał, ale także wśród starszych, mających 45–64 lata niemal połowa była gotowa oddać na nią głos, a wśród najstarszych co trzeci.

d3o6ac4

Okazuje się, że najstarsi wyborcy okazali się najwierniejsi Platformie. W ostatnich sondażach średnio co trzeci respondent powyżej 65. roku życia deklaruje poparcie dla PO (tak samo jak w szczytowym okresie jej popularności). Najwięcej rozczarowanych jest wśród wyborców poniżej 45. roku życia, czyli w grupie, która najbardziej entuzjastycznie przyjęła objęcie władzy przez Platformę w 2007 roku.

Coraz więcej lewicowego elektoratu

Jeżeli chodzi o poglądy polityczne, chęć głosowania na partię rządzącą deklaruje ponadprzeciętna liczba wyborców o prawicowych poglądach, co wynika z przyjętego profilu ideowego PO. W 2001 i 2005 roku także co piąty wyborca o poglądach centrowych wskazywał PO jako swego kandydata. Natomiast poparcie ze strony elektoratu lewicowego w pierwszym okresie działalności Platformy było marginalne.

Jednak niezadowolenie części społeczeństwa z rządów koalicji PiS-Samoobrona-Liga Polskich Rodzin i sprzeciw wobec koncepcji budowania IV RP zmobilizowały także wyborców o poglądach lewicowych do poparcia Platformy. Liczba sympatyków PO identyfikujących się z lewicą rosła systematycznie od 2005 roku. Na przełomie lat 2007 i 2008 ponad dwie piąte elektoratu lewicowego popierało Platformę.

d3o6ac4

Od wyborów 2007 roku w retoryce PO i jej programach nastąpił zwrot w kierunku centrum. Także politycy tej partii określają swój program przed zbliżającymi się wyborami jako przechodzący na pozycje socjalliberalne. Może dlatego Platforma obecnie otrzymuje duże poparcie wyborców lewicowych. Niemal co trzeci widzi w niej swego kandydata w nadchodzących wyborach. Notowania elektoratu lewicowego nie są jednak tak wysokie, jak centrowego czy prawicowego (po 41%).

CBOS w swym raporcie podkreśla, że analizując elektorat Platformy należy pamiętać, że większe bądź mniejsze poparcie w poszczególnych grupach nie przekłada się bezpośrednio na liczbę głosów w wyborach. Po pierwsze, poszczególne grupy społeczno-demograficzne różnią się jeśli chodzi o mobilizację wyborczą. Po drugie, nie są równoliczne w społeczeństwie.

d3o6ac4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o6ac4
Więcej tematów