Trwa ładowanie...

Dramat na Śląsku. Dzieci stały na balkonie

Dramatyczna akcja w Jaworznie, w woj. śląskim. Dwie osoby zginęły w wyniku zatrucia czadem. Strażacy zauważyli dzieci, stojące na balkonie.

Dramat w Jaworznie / Zdj. ilustracyjneDramat w Jaworznie / Zdj. ilustracyjneŹródło: Twitter
d42rlm4
d42rlm4

Do dramatu doszło w jednym z domów jednorodzinnych w Jaworznie. Jak przekazuje RMF FM, najprawdopodobniej tlenek węgla ulatniał się tam z nieszczelnego bądź zapchanego komina.

Wezwano straż pożarną. Na miejscu strażacy zauważyli jedną osobę przed domem, a trzy inne, w tym dwójkę dzieci, na balkonie. Całą czwórkę udało się uratować. Trafili do szpitala.

Ze zgłoszenia wynikało, że w środku mogą być jeszcze dwie dorosłe osoby. Mimo reanimacji nie udało się ich uratować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NATO musi zdecydować ws. Ukrainy. "Ryzyko III wojny światowej"

Strażacy ostrzegają

Czad, czyli tlenek węgla, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych gazów, którego obecność w domach może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Niewidoczny, bezwonny i śmiertelnie trujący, czad co roku przyczynia się do wielu zgonów i podtruć.

d42rlm4

Strażacy odnotowują wiele interwencji związanych z czadem niezależnie od pory roku.

Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, z krwią rozprowadzany jest po całym organizmie i blokuje dopływ tlenu do narządów, co prowadzi do ich uszkodzenia. Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to zawroty głowy, senność i ogólne zmęczenie. Z czasem mogą dojść do tego duszności, nudności, wymioty i bóle głowy. Osoba odurzona czadem szybko traci przytomność.

Jak zapobiegać zatruciu czadem?

  • Czujniki czadu: Montaż czujników tlenku węgla w domu to jedna z najprostszych i najtańszych metod ochrony przed czadem. Czujniki powinny być zainstalowane na wysokości wzroku i niezasłaniane żadnymi przedmiotami.
  • Przeglądy przewodów kominowych i wentylacyjnych: Przewody należy regularnie czyścić, szczególnie jeśli ogrzewa się dom drewnem lub węglem. Kominiarze zalecają przegląd cztery razy do roku.
  • Wietrzenie pomieszczeń: Regularne wietrzenie domów, a szczególnie pomieszczeń z urządzeniami grzewczymi, zapobiega nagromadzeniu czadu.
  • Prawidłowe palenie w piecu: Odpowiednio napowietrzone kotły centralnego ogrzewania zmniejszają ryzyko powstawania czadu. Rozpalanie od góry lub zastosowanie bufora ciepła to jedne z zalecanych metod.
d42rlm4

Źródło: RMF FM/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42rlm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42rlm4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj