Trwa ładowanie...

Dr Sergiusz Trzeciak: wybór Donalda Tuska na szefa RE oznacza rewolucję w polskiej polityce

Musimy poczekać kilka miesięcy, by przekonać się na ile decyzje podejmowane przez Donalda Tuska w Radzie Europejskiej będą samodzielne. Jak wiadomo, pozycja szefa Rady jest mocno ograniczona. W UE rządzi bowiem kanclerz Angela Merkel - mówi w rozmowie z WP.PL dr Sergiusz Trzeciak, konsultant polityczny z Collegium Civitas. Dodaje, że wyjazd Donalda Tuska do Brukseli będzie oznaczał rewolucję w polityce krajowej.
Share
Premier Donald Tusk
Premier Donald TuskŹródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d1of5jr

Dr Sergiusz Trzeciak ocenia, że "nowy europejski rozdział w życiu premiera będzie oznaczał rewolucję w polityce krajowej". - Premier jest w komfortowej sytuacji. Zapewne już wie, kogo namaści na swojego następcę w rządzie. Będzie to osoba bezwzględnie lojalna, zapewniająca mu utrzymanie wpływu na kształt gabinetu i prawo do decydowania o istotnych sprawach. Niewykluczone, że wytypuje Ewę Kopacz - mówi konsultant polityczny.

- Istotniejsze jest jednak to, co będzie się działo w PO, która podobnie, jak inne polskie formacje, stała się zakładnikiem partyjnego lidera. Gdy przywódcy brakuje, może dość do chaosu, walki o o schedę - mówi dr Trzeciak.

- Niebawem okaże się czy Tusk jest na tyle silny, by utrzymać partię w ryzach. Z pewnością w Platformie dojdzie do próby sił, z cienia wyjdą politycy, którzy chcą wreszcie zaistnieć, powalczyć o przywództwo w partii lub regionie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kto zyska, a kto straci na tym zamieszaniu - podkreśla dr Sergiusz Trzeciak.

d1of5jr

Według eksperta, musimy poczekać kilka miesięcy, by przekonać się, na ile działania Donalda Tuska w Radzie Europejskiej będą samodzielne. - Jak wiadomo, pozycja szefa Rady jest mocno ograniczona, w UE rządzi bowiem kanclerz Angela Merkel - podsumowuje konsultant polityczny.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

Dr Sergiusz Trzeciak- politolog, konsultant polityczny z Collegium Civitas, autor książek: „Drzewo kampanii wyborczej, czyli jak wygrać wybory”, "Marketing polityczny w Internecie"

d1of5jr

Podziel się opinią

Share
d1of5jr
d1of5jr
Więcej tematów