Trwa ładowanie...
d3or6f1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dożywocie dla sprawcy masakry w kinie

Ława przysięgłych sądu okręgowego hrabstwa Arapahoe w stanie Kolorado skazała na dożywotnie więzienie 27-letniego Jamesa Holmesa, który w 2012 roku zastrzelił 12 osób w kinie w Denver podczas premierowego pokazu filmu o Batmanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dożywocie dla sprawcy masakry w kinie
(PAP/EPA, Fot: Photoshot)
d3or6f1

Prokurator domagał się dla oskarżonego kary śmierci. Jednak złożona z dziewięciu kobiet i trzech mężczyzn ława przysięgłych nie osiągnęła w tej sprawie jednomyślności, co oznaczało automatyczne skazanie Holmesa na dożywocie bez możliwości przedterminowego zwolnienia.

Długo odkładany i ostatecznie rozpoczęty pod koniec kwietnia bieżącego roku proces przyniósł rozstrzygnięcie w nieco ponad trzy lata po tym, gdy 20 lipca 2012 roku Holmes zabił 12 ludzi i ranił 70 innych, oddając łącznie 76 strzałów z trzech egzemplarzy broni palnej na widowni multipleksu na obrzeżach aglomeracji Denver. Do kina wszedł wykupując bilet wstępu. W około 20 minut po rozpoczęciu seansu wyszedł na zewnątrz do swego samochodu, przyniósł z niego broń i otworzył ogień.

Zdaniem prokuratury, Holmes miał zamiar zabić wszystkich 400 widzów seansu, a rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych byłaby większa gdyby nie zaciął się bębnowy magazynek jego półautomatycznego karabinu.

Obrończyni Holmesa Tamara Brady argumentowała w trakcie procesu, iż jest on chory psychicznie, ale przysięgli nie dali temu wiary. Na sali rozpraw zabójca prezentował przeważnie zobojętnienie. Wysłuchując sentencji wyroku stał wyprostowany z rękami w kieszeniach, bez żadnej widocznej reakcji.

d3or6f1

Podziel się opinią

Share

d3or6f1

d3or6f1
Więcej tematów