Trwa ładowanie...

Dowódca Floty Czarnomorskiej: w Noworosyjsku powstaje baza okrętów podwodnych

W Noworosyjsku nad Morzem Czarnym, stacjonować będzie siedem okrętów podwodnych uzbrojonych w pociski manewrujące o zasięgu ponad 1,5 tys. km - poinformował dowódca Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej admirał Aleksandr Witko.

Share
Dowódca Floty Czarnomorskiej: w Noworosyjsku powstaje baza okrętów podwodnych
Źródło: AFP, Fot: Olga Maltseva
d1ae36e

Witko mówił o tym podczas narady w Noworosyjsku poświęconej rozwojowi portu w tym mieście, zwołanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Częścią portu będzie powstająca baza Floty Czarnomorskiej FR. Jej budowa ma być zakończona w 2016 roku.

- Z chwilą powrotu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej znaczenie tej bazy nie zmalało z uwagi na to, że okręty NATO są stale obecne na Morzu Czarnym i że Sojusz planuje założenie bazy morskiej nad tym akwenem - oświadczył admirał.

d1ae36e

Witko podał, że noworosyjski punkt bazowania okrętów podwodnych obliczony jest na osiem jednostek, jednak planuje się rozmieszczenie tam siedmiu okrętów.

Admirał przypomniał, że obecnie Flota Czarnomorska FR liczy 173 okrętów i statków wspomagających. - Do 2020 roku planuje się wprowadzenie do służby ponad 80 okrętów i statków. Z uwzględnieniem spisywanych jednostek w 2020 roku Flota Czarnomorska liczyć będzie 206 okrętów i statków - przekazał.

Obecnie w Noworosyjsku bazuje 51 okrętów i statków. W 2020 roku stacjonować tam będzie 61 jednostek. Główną bazą Floty Czarnomorskiej jest położony na Półwyspie Krymskim Sewastopol.

d1ae36e

Podziel się opinią

Share
d1ae36e
d1ae36e
Więcej tematów