Trwa ładowanie...
d1icfha

Dowódca bośniackich Serbów skazany na dożywocie. Rodziny ofiar doczekały się sprawiedliwości

Ratko Mladić, były dowódca serbskiej armii w Bośni i Hercegowinie, usłyszał wyrok dożywocia. Sędzia trybunału w Hadze uznał go za winnego ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych podczas wojny w latach 1992 -1995. "Rzeźnik Bośni" ponosi odpowiedzialność za masakrę muzułmanów w Srebrnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ratko Mladić przed Trybunałem w Hadze
Ratko Mladić przed Trybunałem w Hadze (Getty Images)
d1icfha

Odczytanie wyroku przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze trwało ponad dwie godziny. Ratko Mladić starał się opóźnić zakończenie trwającego pięć lat procesu. Najpierw poprosił o przerwę w celu wyjścia do toalety, następnie jego adwokaci ostrzegli o nagłym wzroście ciśnienia tętniczego u byłego generała, który później zaczął krzyczeć na sąd. Sędzia nakazał umieszczenie oskarżonego w sali z telewizorem i kanapą, a następnie kontynuował czytanie werdyktu.

Ratko Mladić został uznany za winnego 10 z 11 stawianych mu zarzutów. Trybunał nie uznał osobnego zarzutu ludobójstwa, lecz stwierdził, że były dowódca serbskich sił w Bośni dopuścił się ludobójstwa w ramach organizacji przestępczej.

d1icfha

Serb ponosi także odpowiedzialność za morderstwa i prześladowania muzułmanów. Sędzia odrzucił wszelkie okoliczności łagodzące cytowane przez adwokatów Mladicia i skazał go na karę dożywotniego więzienia.

d1icfha

Podziel się opinią

Share
d1icfha
d1icfha
Więcej tematów