"Dosyć piekła kobiet, żądamy legalnej aborcji"
Pod hasłem dosyć "Dosyć piekła kobiet,
żądamy legalnej aborcji", około 180 osób demonstrowało w sobotę w
Warszawie przeciwko proponowanemu przez Ligę Polskich Rodzin
wprowadzeniu do konstytucji zakazu przeprowadzania aborcji.
Zebraliśmy się dzisiaj, aby sprzeciwić się propozycji LPR, która chce wprowadzić do konstytucji całkowity zakaz aborcji. Uważamy, że ta propozycja jest rozpętaniem kolejnej wojny z kobietami - powiedziała szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka.
Zdaniem Nowickiej, piątkowy list Przewodniczącego Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika do marszałka Sejmu Marka Jurka, wskazujący na konieczność zapisu w Konstytucji o ochronie życia od momentu poczęcia, oznacza, że sytuacja polskich kobiet jest bardzo poważna.
Jeżeli Kościół katolicki, który do tej pory powstrzymywał się od poparcia propozycji LPR, a teraz tak stanowczo ją popiera, oznacza to, że możemy się spodziewać, iż w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy obudzimy się w Polsce, w której kobiety są zniewolone - powiedziała Nowicka.
Jak miliony kobiet w Polsce ja również usunęłam ciążę, moja mama przerywała ciążę, moja babcia omal nie umarła podczas pokątnej aborcji. Kobiety zawsze przerywały ciąże (...)Złe to państwo, które zmusza kobiety do rodzenia - mówiła.
Według posłanki Sojuszu Lewicy Demokratycznej Joanny Senyszyn, obecnie prawa kobiet w Polsce są zagrożone. Jak podkreśliła, zdziwił ją bardzo list abp Michalika, gdyż - jak mówiła - jeszcze parę miesięcy temu Episkopat wykazywał pewną wstrzemięźliwość, umiarkowanie w kwestii aborcji, a teraz domaga się od prawicy tak radykalnego stanowiska.
Demonstranci, podczas przemarszu z Placu Defilad pod Sejm, nieśli transparenty: "Aborcja prawem kobiety", "Pigułkowe, nie becikowe", "Walczę, by moje wnuczki mogły wybierać". Skandowali hasła: "Aborcja wyborem, Giertych nie jest wzorem", "Tak dla praw, nie dla prawicy", "Wolne Polki - wolna Polska".
W proteście uczestniczyli m.in. Polska Partia Pracy, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", Porozumienie Kobiet 8 Marca, Unia Pracy.
Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r., czyli tzw. ustawa antyaborcyjna, dopuszcza przerwanie ciąży tylko w trzech sytuacjach: kiedy płód jest dotknięty wadą genetyczną lub ciężką nieuleczalną chorobą, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa (np. gwałtu, kazirodztwa) oraz kiedy życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone.
LPR, która projekt zmian w konstytucji złożyła we wrześniu, powołuje się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, że życie zaczyna się od momentu poczęcia, więc - według Ligi - powinno to zostać uregulowane w ustawie zasadniczej. Zdaniem LPR, taki zapis zagwarantuje prawną ochronę dzieci nienarodzonych. Zapis obecnie obowiązujący w art. 38 konstytucji brzmi: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Liga chce, aby dopisać do niego trzy słowa: "od momentu poczęcia".
W ubiegłym tygodniu, po pierwszym czytaniu projektu w Sejmie, posłowie zdecydowali, że trafi on do rozpatrzenia w nadzwyczajnej komisji, która ma być powołana na następnym posiedzeniu Izby w połowie listopada.