Trwa ładowanie...

"Dostateczna" za rządy PiS. Oceny Klubu Jagiellońskiego

Ocenę dostateczną wystawili rządom PiS w ostatnich czterech latach analitycy Klubu Jagielońskiego. Prawicowy think-thank swoje szczegółowe noty zaprezentował w "Rankingu polityk publicznych 2015-2019".

"Dostateczna" za rządy PiS. Oceny Klubu JagiellońskiegoŹródło: East News, fot: Jacek Domiński/Reporter
d3qxgbu
d3qxgbu

Raport Klubu Jagiellońskiego przygotowało ponad 20 ekspertów, którzy recenzowali aktywność rządów Prawa i Sprawiedliwości w poszczególnych sferach życia publicznego.

Każdy przyznawał również punkty w dawnej skali szkolnej od 2 (ocena niedostatecznie) do 5 (bardzo dobra). Średnia to 3,07 - wylicza Onet, który opisał raport przed jego publikacją. Wynik może budzić zdziwienie, biorąc pod uwagę konserwatywny charakter Klubu i to, że z tego środowiska wywodzi się część polityków rządzącego obozu.

Najlepsze noty PiS i jego koalicjanci ze Zjednoczonej Prawicy otrzymali za polityki: innowacyjną i sportową (obie oceny to 4 z plusem), gospodarkę (4), oraz cyfryzację, polityki: społeczną i zagraniczną (trzy oceny 4 z minusem) .

Biedroń wstrząśnięty spotem WP. Zaskakujące słowa o Jarosławie Kaczyńskim

Wśród ocen ekspertów republikańskiego stowarzyszenia nie było żadnej "piątki".

d3qxgbu

Na drugim biegunie, czyli wśród najgorzej ocenionych obszarów działań rządów PiS, znalazły się edukacja, szkolnictwo wyższe i wymiar sprawiedliwości. Tu wystawiono trzy "dwóje", a niewiele lepiej zrecenzowano obronę i transport (2 z plusem)

Plusy i minusy

We wstępie do raportu Klubu Jagiellońskiego wskazano również trzy pozytywne i trzy negatywne cechy czteroletnich rządów obozu Jarosława Kaczyńskiego.

W pierwszym przypadku to wiarygodność, determinacja i suwerenność intelektualna bez kopiowania wzorców innych. Z drugiej strony eksperci wymienili: antyinstytucjonalizm i przejmowanie struktur państwa, lekceważenie procedur oraz niską kulturę dialogu.

Najgorzej ocenioną politykę dot. wymiaru sprawiedliwości skrytykowano m.in. za upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa oraz uzależnienie sądów od polityków zamiast ich reformowania.

d3qxgbu

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qxgbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qxgbu
Więcej tematów