Dostali odszkodowania za błędy lekarskie
Dwie osoby, które poniosły szkody w wyniku leczenia niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną, otrzymały odszkodowania na podstawie orzeczeń wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych w Poznaniu - poinformowała przewodnicząca komisji Wioletta Cieślak.
03.09.2013 | aktual.: 06.09.2013 15:07
Od początku 2012 roku w każdym województwie działają komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W Wielkopolsce od tego czasu do komisji wpłynęły 104 wnioski o odszkodowania za błędy medyczne.
- Do tej pory rozstrzygnęliśmy 46 takich wniosków, w 30 przypadkach komisja wydała orzeczenie o braku zdarzenia medycznego, a w 16 stwierdziliśmy, że do takich zdarzeń doszło, co jest podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania - powiedziała Cieślak.
Szpitale, przeciw którym kierowano wnioski wypłaciły dwa pierwsze odszkodowania. Jedna z pacjentek otrzymała 1 tys. złotych za nieprawidłowy przebieg porodu, drugi przypadek dotyczył utraty zdrowia po operacji neurochirurgicznej, poszkodowana osoba dostała 43 tys. zł.
Komisja rozpatruje wnioski pacjentów szpitali, którzy ponieśli szkody w wyniku błędnego leczenia. Jeżeli komisja uzna, że doszło do takiego zdarzenia medycznego wydaje orzeczenie, które wraz z uzasadnieniem kierowane jest do stron postępowania.
Następnie ubezpieczyciel bądź podmiot leczniczy, którego sprawa dotyczy proponuje pacjentowi kwotę odszkodowania. Pacjent może się na taką kwotę zgodzić i wtedy otrzymuje ustaloną kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia lub nie zgodzić się na propozycję. W takim przypadku pozostaje mu droga sądowa, w której orzeczenie wojewódzkiej komisji może, ale nie musi, być brane pod uwagę przy rozstrzygnięciach przez sąd.
- Mieliśmy cztery przypadki, w których pacjenci nie zgodzili się na proponowane przez szpitale lub ich ubezpieczycieli kwoty - poinformowała Cieślak.
Dzięki komisjom, osoby, poszkodowane w wyniku leczenia szpitalnego mogą szybciej otrzymać odszkodowanie za błędy lekarskie lub złą diagnozę.
- Nasza Komisja w składzie dwóch prawników i dwóch przedstawicieli zawodów medycznych, rozpatruje taki wniosek w ciągu czterech miesięcy, po uprawomocnieniu się naszych decyzji pacjent może liczyć na pieniądze po ok. 7 miesiącach. Dochodzenie tych samych praw przed sądem trwa o wiele dłużej i jest bardziej kosztowne - powiedziała Cieślak.
Powołanie wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych to wymóg noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie 1 stycznia 2012 roku.