Dostałeś podejrzaną przesyłkę? Przeczytaj ten tekst!
Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej podaje zasady postępowania z przesyłką niewiadomego pochodzenia. Zasady te zostały zatwierdzone przez koordynatora ds. zagrożenia biologicznego Grzegorza Opalę, a przygotowano je w ramach prac rządu w zakresie przeciwdziałania bioterroryzmowi.
W przypadku otrzymania jakiejkolwiek przesyłki niewiadomego pochodzenia lub budzącej podejrzenia z jakiegokolwiek innego powodu: a) braku nadawcy b) braku adresu nadawcy c) gdy przesyłka pochodzi od nadawcy lub z miejsca, z którego nie spodziewamy się jej, należy:
- Pozostawić przesyłkę zamkniętą.
- Umieścić przesyłkę w grubym worku plastikowym, szczelnie zamknąć.
- Worek należy umieścić w drugim grubym plastikowym worku, szczelnie go zamknąć, zawiązać supeł i zakleić taśmą klejącą.
- Paczki nie należy przemieszczać. Należy pozostawić ją na miejscu.
- Powiadomić lokalny posterunek policji (tel. 997; tel. kom. 112) lub straż pożarną (tel. 998). Służby te podejmą wszystkie niezbędne kroki w celu bezpiecznego przejęcia przesyłki.
W przypadku, gdy podejrzana przesyłka została otwarta i zawiera jakąkolwiek podejrzaną zawartość w formie stałej (pył, kawałki, blok, galaretę, pianę lub inną) lub płynnej, należy:
- Możliwie nie naruszać tej zawartości: nie rozsypywać, nie przenosić, nie dotykać, nie wąchać, nie powodować ruchu powietrza w pomieszczeniu (wyłączyć systemy wentylacji i klimatyzacji, zamknąć okna).
- Całą zawartość umieścić w worku plastikowym, zamknąć go i zakleić taśmą lub plastrem.
- Dokładnie umyć ręce.
- Zaklejony worek umieścić w drugim worku, zamknąć go i zakleić.
- Ponownie dokładnie umyć ręce.
- W przypadku braku odpowiednich opakowań należy unikać poruszania i przemieszczania przesyłki.
- Bezzwłocznie powiadomić lokalny posterunek policji (tel. 997; tel. kom. 112) lub straż pożarną (tel. 998) i stosować się do jego wskazówek. Po przybyciu właściwych służb należy bezwzględnie stosować się do ich zaleceń, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo. (kar)