Dostała Pokojowego Nobla. Teraz Narges Mohammadi przestała jeść
Tegoroczna laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi rozpoczęła strajk głodowy w więzieniu. Kobieta protestuje przeciwko blokowaniu jej i innymi więźniarkom dostępu do opieki medycznej oraz obowiązkowi noszenia hidżabu przez kobiety w Iranie.
51-letnia działaczka na rzecz praw człowieka obecnie przetrzymywana w więzieniu Evin w stolicy Iranu, Teheranie, otrzymała w październiku Pokojową Nagrodę Nobla "za walkę z uciskiem kobiet w Iranie".
- Narges Mohammadi poinformowała swoją rodzinę za pośrednictwem wiadomości z więzienia Evin, że kilka godzin temu rozpoczęła strajk głodowy. Jesteśmy zaniepokojeni jej stanem fizycznym oraz zdrowiem - przekazała jej rodzina w poniedziałkowym oświadczeniu.
W poście na portalu X, znanym wcześniej jako Twitter, jej rodzina napisała, że więźniarka spożywa wyłącznie wodę, cukier i sól. Przestała przyjmować leki.
"Narges rozpocząła dziś strajk głodowy, protestując przeciwko dwóm rzeczom: polityce republiki islamskiej polegającej na opóźnianiu i zaniedbywaniu opieki medycznej wobec chorych więźniów oraz polityce nakazującej obowiązkowe noszenie hidżabu przez irańskie kobiety" - czytamy w oświadczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Masakra w Izraelu. Schowali się pod czołgiem przed terrorystami
"Republika islamska jest odpowiedzialna za wszystko, co przydarzy się naszej ukochanej Narges" - dodano. "Minął już tydzień, odkąd odmawiają udzielenia jej pomocy medycznej, której potrzebuje" - czytamy w oświadczeniu rodziny laureatki Pokojowego Nobla.
20 lat w większości za kratami
Zatrzymana po raz pierwszy 22 lata temu Mohammadi spędziła większość ostatnich dwudziestu lat w więzieniu w związku z prowadzeniem kampanii na rzecz praw człowieka w Iranie.
Ostatnio przebywa w więzieniu od listopada 2021 r. i od ośmiu lat nie widziała swoich dzieci, obecnie przebywających we Francji.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski