Trwa ładowanie...
d2vwy54

Dorożki znów na ulicach Lublina

W niedzielę na ulice Lublina wyjechały ponownie dorożki, które pół wieku temu wyparła motoryzacja. Pierwsza bryczka wyruszyła na staromiejskie uliczki wczesnym popołudniem sprzed gmachu Trybunału Koronnego. Zasiadła w niej inicjatorka przywrócenia Lublinowi dorożek Helena Pietraszkiewicz, przewodnicząca Rady Miejskiej.

d2vwy54
d2vwy54

Obecni byli najstarsi lubelscy dorożkarze. Dorożki będą jeździć ze wzgórza zamkowego na Stare Miasto i z powrotem, przez najciekawsze zakątki starówki. Na życzenie zainteresowanych trasa może być wydłużona.

Prywatne dorożki i omnibusy konne pojawiły się w Lublinie w latach 70. XIX w. Przed pierwszą wojną światową zaczęto wprowadzać w Lublinie miejską komunikację w postaci konnych omnibusów i autobusów, która albo bankrutowała, albo była dotowana z miejskiej kasy. Konkurencję wytrzymywały natomiast prywatne dorożki, których w latach 20. ubiegłego stulecia było ok. 150 - przypomniała Pietraszkiewicz.

Kres komunikacji konnej w Lublinie położył rozwój motoryzacji, w tym uruchomienie na początku lat 50. komunikacji trolejbusowej. Zamknięta została miejscowa wytwórnia bryczek, wycofywane z lubelskich ulic dorożki wykupywali górale. (mag)

d2vwy54
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vwy54
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj