Trwa ładowanie...
d1fq1pz

Dorożki znów na ulicach Lublina

W niedzielę na ulice Lublina wyjechały ponownie dorożki, które pół wieku temu wyparła motoryzacja. Pierwsza bryczka wyruszyła na staromiejskie uliczki wczesnym popołudniem sprzed gmachu Trybunału Koronnego. Zasiadła w niej inicjatorka przywrócenia Lublinowi dorożek Helena Pietraszkiewicz, przewodnicząca Rady Miejskiej.

d1fq1pz
d1fq1pz

Obecni byli najstarsi lubelscy dorożkarze. Dorożki będą jeździć ze wzgórza zamkowego na Stare Miasto i z powrotem, przez najciekawsze zakątki starówki. Na życzenie zainteresowanych trasa może być wydłużona.

Prywatne dorożki i omnibusy konne pojawiły się w Lublinie w latach 70. XIX w. Przed pierwszą wojną światową zaczęto wprowadzać w Lublinie miejską komunikację w postaci konnych omnibusów i autobusów, która albo bankrutowała, albo była dotowana z miejskiej kasy. Konkurencję wytrzymywały natomiast prywatne dorożki, których w latach 20. ubiegłego stulecia było ok. 150 - przypomniała Pietraszkiewicz.

Kres komunikacji konnej w Lublinie położył rozwój motoryzacji, w tym uruchomienie na początku lat 50. komunikacji trolejbusowej. Zamknięta została miejscowa wytwórnia bryczek, wycofywane z lubelskich ulic dorożki wykupywali górale. (mag)

d1fq1pz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fq1pz
Więcej tematów