Dorn: wnioski o odejście ze służby złożyło już 3,5 tys. policjantów
Od początku roku wnioski o odejście ze
służby w policji złożyło 3,5 tys. funkcjonariuszy - poinformował wicepremier, minister spraw wewnętrznych i
administracji Ludwik Dorn.
Przyznał też, że jest to od ok. 1 do 1,2 tys. więcej policjantów niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Naturalny ruch kadrowy w policji w skali roku wynosi 4 do 5 tys. funkcjonariuszy - dodał Dorn.
Według wicepremiera wśród policjantów składających wnioski o odejście ze służby są w znacznej mierze funkcjonariusze ze średniowyższego szczebla dowodzenia i ci, którzy mają już wysługę emerytalną.
Według moich ocen ten przyspieszony ruch kadrowy to nie czystki, które ja urządzam, ale poczucie zagrożenia nowelizacją ustawy o policji, której pierwsze czytanie w Sejmie będzie na ostatnim posiedzeniu majowym - podkreślił minister.
Dodał, że nie można wykluczyć hipotezy, iż część z odchodzących czuje się zagrożona przepisami zawartymi w tym projekcie nowelizacji. Dorn zapewnił także, że policja na skutek tych odejść nie uległa dezorganizacji, a jej wyniki poprawiły się.
Przypomniał również, że organizowany jest nabór do policji i wprowadzone zostały ułatwienia w przechodzeniu ze służby kandydackiej do policji.
Projekt nowelizacji ustawy o policji zakłada m.in. pozbawienie przywilejów emerytalnych i mieszkań służbowych policjantów skazanych za korupcję lub współpracę z gangami. Zakłada również zmiany w zakresie wszczynania postępowań dyscyplinarnych wobec tych funkcjonariuszy, którzy popełnili wykroczenie.
Projekt zakłada też dalsze ucywilnianie policji - zgodnie z jego zapisami zastępcą komendanta wojewódzkiego ds. logistyki może być wyłącznie cywil. Zawiera także zapisy, które w przyszłości mają umożliwić wprowadzenie motywacyjnego systemu płac w policji.