PolskaDorn pyta prezesa TK o uzasadnienie wyroku ws. lustracji

Dorn pyta prezesa TK o uzasadnienie wyroku ws. lustracji

Strony postępowania otrzymają pisemne uzasadnienie wyroku ws. lustracji w poniedziałek - informuje prezes TK Jerzy Stępień w liście do marszałka Sejmu Ludwika Dorna. Marszałek pytał prezesa TK o termin opublikowania uzasadnienia.

15.06.2007 | aktual.: 15.06.2007 16:50

Jak podało biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego, najpierw uzasadnienie otrzymają strony postępowania, a później zostanie ono opublikowane na stronach internetowych Trybunału. Trybunał orzekł niekonstytucyjność przepisów lustracyjnych 11 maja.

W liście, marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że wydając wyrok w sprawie zgodności ustawy lustracyjnej z konstytucją Trybunał "określił termin utraty mocy obowiązujących przepisów ustawy uznanych za niezgodne z konstytucją z dniem ogłoszenia wyroku".

"Trybunał Konstytucyjny nie skorzystał zatem z możliwości odroczenia utraty mocy obowiązującej niektórych przepisów, których funkcjonowanie ma istotny wpływ dla realizacji praw podmiotowych obywateli" - podkreślił Dorn.

Marszałek przypomniał jednocześnie, że wraz z grupą posłów przygotował projekt nowelizacji ustawy lustracyjnej "który ma umożliwić ponowny dostęp do akt IPN naukowcom i dziennikarzom". Jednak - jak zaznaczył - "dla prawidłowej realizacji wyroku TK niezbędne jest zapoznanie się z jego pisemnym uzasadnieniem".

Jak dodał, "mimo znacznego upływu czasu od ogłoszenia wyroku TK oczekiwany tekst (pisemnego uzasadnienia) nie został opublikowany". "Pozwalam zatem zwrócić się z pytaniem do Pana Prezesa o podanie terminu, w jakim pisemne uzasadnienie będzie dostępne dla stron postępowania" - napisał Dorn.

W maju TK uznał za niekonstytucyjne część zapisów ustawy lustracyjnej, m.in. wzór oświadczenia lustracyjnego. Trybunał uznał, że niekonstytucyjna jest lustracja ogółu dziennikarzy i naukowców. Zakwestionował też spisy agentów z PRL, które miał przygotować IPN. Ponadto za niekonstytucyjną TK uznał sankcję w postaci utraty mandatu za niezłożenie oświadczenia przez osobę wybraną w wyborach powszechnych i będącą w trakcie kadencji.

Trybunał uznał, że ustawa nie określiła kryteriów udostępniania archiwów IPN naukowcom i dziennikarzom, dlatego też do czasu nowelizacji ustawy o IPN archiwa te są dla nich zamknięte.

W Sejmie jest już wstępny projekt tzw. małej nowelizacji ustawy lustracyjnej, który ma przywrócić naukowcom i dziennikarzom dostęp do tych archiwów. Zgodnie z przepisami, na opublikowanie wyroku TK ma miesiąc. Nie jest to tzw. termin zawity, czyli może zostać przekroczony.

Uzasadnienie publikowane jest po podpisaniu go przez sędziów. Każdy z dziewięciu sędziów - którzy w pewnych punktach mieli zdanie odrębne - zdanie to dołączy. Trybunał uznał za niekonstytucyjne 39 zapisów poszczególnych ustaw odnoszących się do lustracji i IPN - na 77 ocenionych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)