Dorn: projekt ustawy o policji zwiększy dyscyplinę i ograniczy korupcję
Wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn powiedział na konferencji, że przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o policji pozwoli zwiększyć dyscyplinę, ograniczyć korupcję i przestępstwa popełniane przez policjantów.
12.04.2006 17:45
Wicepremier przypomniał, że zgodnie z projektem, policjanci, którzy zostali prawomocnie skazani za korupcję lub współpracę z gangami lub gdy sąd odebrał im prawa obywatelskie, będą pozbawieni przywilejów emerytalnych, mieszkań służbowych, a jeżeli takiego mieszkania nie mieli, a pobrali ekwiwalent mieszkaniowy, to będą musieli go zwrócić.
To jest niesłychanie istotna propozycja. Dotąd było tak, że nawet ci funkcjonariusze, którzy drastycznie złamali prawo, cieszyli się wszystkimi przywilejami i nie sposób było odebrać im służbowych mieszkań. Wyglądało to tak, że prawo do lokalu służbowego otrzymywał przestępca, który działał na rzecz przestępców i przeciw prawu - powiedział wicepremier.
Szef MSWiA podkreślił, że w projekcie są też rozwiązania dotyczące usprawnienia procedury awansów i sprawdzania kwalifikacji policjantów do szczególnego rodzaju służby. Na określone stanowiska w biurze spraw wewnętrznych, biurze analizy kryminalnej i Centralnym Biurze Śledczym będzie wymagane badanie na wariografie.
Te piony muszą być kontrwywiadowczo i operacyjnie zabezpieczone, ponieważ mamy tu do czynienia z przestępczością zorganizowaną, bądź przestępczością w policji i taka możliwość badania na wykrywaczu kłamstw jest zaporą prewencyjną, a z drugiej strony - cenionym narzędziem, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczciwym policjantom - wyjaśnił wicepremier.
Zdaniem Dorna, nowelizacja ustawy o policji spowoduje także, że policjanci będą zarabiać więcej. Skoro zwiększane są wymagania wobec funkcjonariuszy, to zapłata też musi być większa. W skali roku średnio statystycznie ta podwyżka dla funkcjonariusza może wynosić ok. 1500 złotych - powiedział.
Kolejną zmianą w projekcie jest zapis, zgodnie z którym, dzieciom poległych na służbie funkcjonariuszy przysługuje stypendium na okres kształcenia - nie dłużej niż do 25. roku życia.
Dorn przypomniał też, że szefowi policji powierzono zadania związane z utworzeniem i funkcjonowaniem polskiej części Systemu Informacyjnego Schengen, zawierającego m.in. dane o osobach poszukiwanych. Dotąd kompetencje te należały do ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Kolejną zmianą jest też możliwość wspomagania policji przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w sytuacjach kryzysowych (dotąd takie uprawnienia posiadała tylko Żandarmeria Wojskowa). Projekt zakłada też dalsze ucywilnienie policji - zgodnie z jego zapisami, zastępcą komendanta wojewódzkiego ds. logistyki może być wyłącznie osoba cywilna.