Trwa ładowanie...
d40rfnh

Doradca prezydenta nie spełnia warunków, aby zostać profesorem

W tajnym głosowaniu Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów podjęło decyzję, że doradca prezydenta dr hab. Andrzej Zybertowicz nie uzyska rekomendacji do nadania tytułu profesora. Zybertowicz zapowiada odwołanie od decyzji.
Share
Andrzej Zybertowicz
Andrzej ZybertowiczŹródło: PAP
d40rfnh

W poniedziałek Prezydium Centralnej Komisji podjęło decyzję o odmowie przedstawienia prezydentowi kandydatury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora. Pięć głosów było za odmową, trzy głosy były przeciw. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Jak podało Radio Zet, doradca prezydenta, dr hab. Andrzej Zybertowicz, odwoła się od odmownej decyzji w sprawie nadania mu tytułu profesora. Jego zdaniem niektóre recenzje jego dorobku naukowego były negatywne z powodów politycznych.

Postępowanie ws. przyznania Zybertowiczowi tytułu profesora nauk społecznych wszczęła Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2017 r. Jest to uczelnia, z którą od lat związany jest socjolog. Sprawa trafiła do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Komisja po pozytywnej weryfikacji przekazuje wniosek o nadanie profesury do prezydenta.

d40rfnh

Pięciu naukowców wydało recenzje dorobku Zybertowicza. Opinie nie były jednoznaczne. Prof. dr hab. Józef Bańka ocenił, że doradca prezydenta "spełnia wszelkie ustawowo wymagane warunki ubiegania się o tytuł profesora nauk społecznych". Natomiast już prof. dr hab. Marcin Król stwierdził, że przedstawione do oceny prace naukowe są "nieliczne", a ich konkluzje "na tyle niedopracowane, że trudno o polemikę".

Kolejne trzy recenzje zawierały konkluzje o „braku spełnienia przez Kandydata warunków wymaganych do nadania tytułu naukowego profesora". Sekcja Nauk Humanistycznych i Społecznych dwukrotnie rekomendowała odmowę poparcia wniosku Zybertowicza.

– Przedmiotowa decyzja została podjęta w wyniku wnikliwej analizy zgromadzonej dokumentacji w sprawie, w tym trzech recenzji sporządzonych na zlecenie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, które zawierały konkluzje o braku spełnienia przez kandydata warunków wymaganych do nadania tytułu naukowego profesora, jak i dwóch opinii Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych, które odpowiednio w wyniku głosowania przeprowadzonego w dniu 7 maja 2019 r. oraz 3 czerwca 2020 r., rekomendowały odmowę poparcia wniosku dr. hab. Andrzeja Zybertowicza o nadanie tytułu profesora – poinformował dr Jerzy Deneka, dyrektor biura Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Sprawa ciągnęła się od kilkunastu miesięcy. Pojawiały się przecieki, że naukowiec dostanie odmowę. Zybertowicz ocenił to wówczas jako "upadek standardów”.

Źródło: Gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d40rfnh

Podziel się opinią

Share
d40rfnh
d40rfnh
Więcej tematów