Dopadli zabójców Polaków i wytrwale tropią kolejnych
Intensywne działania operacyjne Sił Specjalnych, analityczne prace wywiadowcze, skuteczne rozpoznanie oraz współpraca międzynarodowa przyczyniły się do zatrzymania podejrzanych o atak na polskich żołnierzy - informuje rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.
We wtorek mijają dwa miesiące od ataku na polski patrol ze składu Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT - Provincial Reconstruction Team). Do zdarzenia doszło 21 grudnia ubiegłego roku w miejscowości Rawza w prowincji Ghazni. Pod jednym z pojazdów eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. W wyniku ataku poległo pięciu polskich żołnierzy: młodszy chorąży Piotr Ciesielski oraz sierżanci Łukasz Krawiec, Marcin Szczurowski, Marek Tomala i Krystian Banach.
Czytaj więcej: Pięciu Polaków zginęło w Afganistanie
Od momentu ataku znalezienie sprawców tego tragicznego wydarzenia stało się priorytetem dla polskich żołnierzy w Afganistanie. Na terenie prowincji Ghazni przeprowadzono szereg operacji bojowych połączonych z precyzyjnymi działaniami Sił Specjalnych. Oficerowie Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego pozyskiwali informacje, które na bieżąco były sprawdzane i analizowane. Przeprowadzono również szereg operacji rozpoznawczych. Każdorazowo dane dotyczące podejrzanych osób były weryfikowane w ramach sojuszniczej wymiany informacji z ISAF.
Koordynacja wszystkich działań, a także bliska współpraca Polskiego Kontyngentu Wojskowego z afgańskimi służbami i instytucjami państwowymi doprowadziła do zatrzymania kilkunastu terrorystów, w tym trzech mających bezpośredni związek z atakiem na polskich żołnierzy.
Pierwszego zatrzymania dokonali żołnierze Sił Specjalnych Koalicji oraz Sił Afgańskich 10 stycznia w prowincji Nangarhar. Operacja doprowadziła do zatrzymania Mashahuda odpowiedzialnego za kierowanie atakiem na polskich specjalistów Zespołu Odbudowy Prowincji.
Zobacz też: Tu polegli polscy żołnierze - zdjęcia
Kilka tygodni później, w nocy z 8 na 9 lutego, polscy żołnierze Wojsk Specjalnych zatrzymali kolejnych dwóch podejrzanych o udział w ataku. Zatrzymani zamachowcy specjalizowali się w podkładaniu improwizowanych ładunków wybuchowych. Pochodzili z miejscowości Rawza, w której doszło do tragicznego wydarzenia. Wszystkie zatrzymania były możliwe dzięki zebranym danym operacyjnym, sukcesywnie pozyskiwanymi od 21 grudnia.
Obecnie nadal prowadzone są intensywne prace operacyjne i analityczne zarówno w kraju jak i w Afganistanie. Kontynuowane są wspólne działania operacyjne Zespołów Bojowych, Sił Specjalnych i Afgańskich Sił Bezpieczeństwa mające na celu zatrzymanie wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzanie ataku. Na uwagę zasługuje również bliska współpraca ludności cywilnej z Polskim Kontyngentem Wojskowym w zakresie dostarczania informacji o potencjalnych zamachowcach.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski