Trwa ładowanie...

Donald Tusk zszokował wpisem o ustawie IPN. Burza w komentarzach

Donald Tusk rozpętał prawdziwą burzę, komentując ustawę IPN. Napisał, co myśli ws. "polskich obozów". Jego zdaniem największymi promotorami takiego określenia stali się Polacy.

Share
Donald Tusk zszokował wpisem o ustawie IPN. Burza w komentarzach
Źródło: East News, fot: EMMANUEL DUNAND
d1d7ag8

Przewodniczący Rady Europejskiej w ostrych słowach skomentował nowelizację ustawy o IPN, która zakłada kary m.in za słowa typu "polskie obozy śmierci".

"Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą..." - napisał na Twitterze Tusk.

W mediach społecznościowych pojawiła się prawdziwa lawina komentarzy. Były rzecznik ministra sprawiedliwości Sebastian Kaleta napisał ironicznie: "Tak sobie pożartuję z tego, że przez 7 lat moich rządów nie prowadziłem polityki historycznej, która pozwoliłaby przekonać do tego, że mówienie o "polskich obozach" jest kłamliwe".

Dominik Tarczyński nazwał wpis Tuska skandalicznym.

Fala krytyki pod adresem Tuska jest ogromna.

"To co wyprawia Tusk na swoim oficjalnym profilu jako kluczowy w UE urzędnik względem swojego własnego kraju jest absolutnie niewyobrażalne. Żaden ważny europejski polityk jeszcze nigdy nie upadł tak nisko w atakowaniu własnego kraju" - napisał internauta.

d1d7ag8

"W Polskę poszła wiadomość iż za hasło ''polskie obozy koncentracyjne'' odpowiada obecny rząd i Patryk Jaki. Tezę stawia opozycja oraz papuga europrezydent Donald Tusk. Od polityka formatu europejskiego ja oczekiwałbym czegoś więcej niż przekazu dnia" - czytamy inny wpis.

Jednak pojawiają się także głosy, że PiS wypromował słowa "szmalcownik", "polskie obozy śmierci", i ożywił stereotyp "Polaka antysemity".

O co chodzi w ustawie?

W piątek Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do 3 lat więzienia za słowa typu "polskie obozy śmierci". Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów. Za przyjęciem nowelizacji było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

d1d7ag8

Zgodnie z proponowanymi przepisami, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Polsce odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

d1d7ag8

Podziel się opinią

Share
d1d7ag8
d1d7ag8
Więcej tematów