Trwa ładowanie...
d3thl9j

Donald Tusk wstępnie godzi się na posadę w Brukseli - nieoficjalne doniesienia mediów

Premier Donald Tusk wyraził już wstępną zgodę na objęcie stanowiska szefa Rady Europejskiej – ustaliło RMF FM. Decyzję podejmą przywódcy na sobotnim szczycie Unii Europejskiej. Tymczasem rzeczniczka polskiego rządu zapewnia, że dla Donalda Tuska najważniejsze są sprawy krajowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3thl9j

- Gdyby była wola większości unijnych przywódców, polski premier wyraził gotowość do objęcia tego stanowiska – powiedział RMF FM jeden z unijnych dyplomatów zaangażowany w rozmowy.

W sobotę na szczycie przywódcy 28 krajów zdecydują, kto zastąpi Hermana Van Rompuy'a. Mają też uzgodnić, kto będzie się zajmował unijną dyplomacją przez najbliższych pięć lat i zastąpi Catherine Ashton. Donald Tusk coraz bardziej pasuje do unijnej układanki. Jest jednym z faworytów.

Donald Tusk ma poparcie kilku przywódców z najważniejszych krajów, w tym kanclerz Niemiec Angeli Merkel, a ostatnio także premiera Wielkiej Brytanii. Jeszcze miesiąc temu David Cameron mocno wspierał szefową duńskiego rządu i to Helle Thorning-Schmidt z europejskiej socjaldemokracji była najpoważniejszą kandydatką. Jednak socjaliści mają dostać stanowisko szefowej unijnej dyplomacji - Catherine Ashton ma zostać zastąpiona przez Włoszkę Federikę Mogherini. Unijna układanka nakazuje więc, by szef Rady Europejskiej był z chadecji i coraz więcej głosów słychać, by pochodził z Europy Środkowo-Wschodniej. To wyklucza duńską premier i wskazuje na Donalda Tuska.

Źródło: RMF FM, IAR

d3thl9j

Podziel się opinią

Share
d3thl9j
d3thl9j
Więcej tematów