Trwa ładowanie...

Donald Tusk poleci na kanonizację Jana Pawła II

Premier Donald Tusk weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II w Watykanie. Szef rządu zapowiedział, że do Rzymu udaje się w sobotę wieczorem, by w niedzielę rano uczestniczyć w mszy kanonizacyjnej polskiego papieża.
Share
Donald Tusk
Donald TuskŹródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d1kfn74

- Wieczorem wylądujemy, rano pojedziemy na plac św. Piotra i będziemy się wspólnie modlić w czasie mszy kanonizacyjnej, a następnie ja możliwie szybko wrócę do kraju - powiedział premier, pytany w Poznaniu o program swojego pobytu w Rzymie.

Według wcześniejszych informacji rząd na uroczystościach kanonizacyjnych miał reprezentować szef kancelarii premiera Jacek Cichocki.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska pytana dlaczego Donald Tusk zmienił zdanie powiedziała, że "początkowo premier rzeczywiście miał spędzić ten dzień w Polsce, ale jest taka możliwość, żeby był w Rzymie, chce tego także jego żona". - Ten dzień jest wyjątkowy, taka sytuacja może się w historii nie zdarzyć, dlatego premier postanowił być wtedy w Rzymie, żeby ten dzień uczcić wyjątkowo - podkreśliła rzeczniczka rządu.

d1kfn74

Poinformowała jednocześnie, że premier nie będzie leciał do Rzymu samolotem ani z prezydentem Bronisławem Komorowskim, ani z marszałkami Sejmu i Senatu Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem. - Procedury są przestrzegane - zapewniła. Jak dodała, Tusk uda się do Rzymu samolotem rządowym.

Oficjalnej polskiej delegacji do Watykanu będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski. Zaproszenie na pokład prezydenckiego samolotu otrzymali też byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. - Bardzo się cieszę, że to zaproszenie przyjęli - mówił na początku kwietnia Komorowski. Z prezydentem do Rzymu uda się także marszałek Senatu.

Na uroczystości kanonizacyjne oddzielnym lotem rejsowym udaje się też delegacja parlamentarna na czele z marszałek Kopacz. W delegacji znajdą się zarówno posłowie, jak i senatorowie. Klubom parlamentarnym została przydzielona liczba miejsc zgodnie z przysługującym parytetem. Oprócz uroczystości kanonizacyjnych, parlamentarzyści wezmą udział w oficjalnym przyjęciu wydanym z tej okazji przez prezydenta Komorowskiego.

Do Rzymu oddzielnie jedzie też liczna grupa posłów PiS. Kilkudziesięciu posłów i senatorów tej partii wraz z rodzinami dotrze na kanonizację wynajętym pociągiem. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uda się na uroczystość rejsowym samolotem. Własny wyjazd autokarowy organizuje również klub Solidarnej Polski. Do Watykanu nie wybierają się politycy SLD i Twojego Ruchu.

Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka - i być może również z udziałem emerytowanego papieża Benedykta XVI - rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10. Jeszcze tego samego dnia po południu wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd nowym świętym przy ich grobach.

d1kfn74

Podziel się opinią

Share
d1kfn74
d1kfn74
Więcej tematów