Trwa ładowanie...
d26bla7
04-09-2014 13:58

Donald Tusk najlepiej ocenianym liderem - najnowszy sondaż

Donald Tusk jest najlepiej ocenianym politykiem spośród wszystkich liderów partyjnych. Doceniono go zwłaszcza pod względem skuteczności, siły przywództwa i bycia liderem na czas kryzysu na Ukrainie. Tylko w jednym obszarze - patriotyzmu - większy odsetek respondentów wskazywał Jarosława Kaczyńskiego (16 proc.; aczkolwiek te różnice nie były istotne statystycznie w porównaniu z liderem PO - 15 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w weekend wyboru nowego przewodniczącego Rady Europejskiej dla eksperckiego, tworzonego w większości przez pracowników naukowych wiodących uczelni wyższych serwisu Tajnikipolityki.pl.

d26bla7
d26bla7

Badanie wizerunkowe objęło liderów polskich partii politycznych - Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Leszka Millera, Janusza Piechocińskiego, Janusza Korwin-Mikkego, a także marszałek sejmu Ewę Kopacz. Sprawdzano, czy wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej zmieni jego wizerunek, a także jak postrzegana jest wiceprzewodnicząca PO Ewa Kopacz na tle liderów innych partii.

Zauważono wystąpienie "efektu sukcesu Tuska". Lider PO był oceniany najlepiej, zaś w podobnym badaniu (liderów PO) po aferze taśmowej, Donald Tusk był oceniany najgorzej (sympatycy innych partii niż PO wyrażali wobec niego silne negatywne sądy). - Na podstawie tego pośredniego porównania można wnioskować, że nastąpiła metamorfoza wizerunku premiera - w przywódcę silnego, skutecznego, a także wzbudzającego pozytywne emocje, co można nazwać "efektem sukcesu Tuska". Oczywisty jest tu wpływ kontekstu wydarzeń na ocenę. Niemniej jednak głębokość tej metamorfozy daje przesłankę, aby przewidywać, że efekt może być silny i długotrwały - ocenia autor badania prof. Norbert Maliszewski.

Ewa Kopacz - silna pod względem cech "miękkich", słaba pod względem cech "twardych"

Ewa Kopacz jest dobrze oceniana pod względem cech "miękkich", takich jak m.in.: wzbudzanie zaufania, lubienie, uczciwość, otwartość. Natomiast gorsze oceny uzyskuje pod względem cech "twardych": skuteczności, siły, dopasowania na czas kryzysu na Ukrainie. Wyniki te można analizować pod kątem dopasowania Ewy Kopacz do roli przyszłego premiera. Jej zaletą - jako lidera PO - może być kontrast z wizerunkiem Jarosława Kaczyńskiego, a więc nowa linia personalnego sporu, trudnego dla lidera PiS: Ewa Kopacz o miękkim przywództwie (przyjacielska; bliska Kowalskiemu) vs "twardy przywódca" Jarosław Kaczyński (ale taki, z którym trudniej się identyfikować, mający gorszy kontakt ze społeczną rzeczywistością).

Skuteczność i siła to domeny dotychczasowego lidera, premiera Donalda Tuska. Przy jego rezygnacji z przywództwa PO i objęciu posady w Brukseli, zwiększa się możliwość ich zagospodarowania przez innego polityka PO. Trudno będzie to zrobić marszałek Ewie Kopacz, bo oznaczałoby to zmianę jej wizerunku o 180 stopni. - Jeśli byłaby ona premierem, raczej mogłaby uzyskać wsparcie ze strony innego polityka, np. drugiego, rozpatrywanego w mediach kandydata na premiera - Tomasza Siemoniaka (nie został umieszczony w badaniu, gdyż jest zbyt mało znany - niewielka liczba oceniających może wypaczyć rzetelną ocenę postrzegania ministra - przyp. js) - komentuje prof. Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego.

d26bla7

Jarosław Kaczyński - skuteczny przywódca, uczciwy patriota

Jarosław Kaczyński jest liderem takich cech jak patriotyzm. Podobnie jak Donald Tusk jest wysoko oceniany pod względem uczciwości. Prezes PiS ma przewagę nad pozostałymi liderami innych partii (poza Donaldem Tuskiem) pod względem skuteczności. - Warto zaznaczyć, że pomimo największego odsetka sympatyków PiS spośród elektoratów różnych partii, lider PiS jest oceniany gorzej niż Leszek Miller, pod względem lubienia, kompetencji. Jarosław Kaczyński ma charyzmę, wizerunek prawicowego lidera, ale trudno mu przyciągać nowych wyborców, zwłaszcza aideologicznych, czy zorientowanych bardziej centrowo. Nie jest lubiany, postrzegany jako kompetentny (poza swoim elektoratem). PiS opiera się na Jarosławie Kaczyńskim, ale też jest to dla tej partii ograniczenie w pozyskiwaniu nowych wyborców, chociaż ten problem jest mniejszy niż przed laty - tłumaczy politolog.

Leszek Miller - żelazny kanclerz, ale da się lubić

Leszek Miller jest dobrze oceniany pod względem siły, stanowczości. Jest też stosunkowo dobrze postrzegany pod względem otwartości, sympatii czy kompetencji (biorąc pod uwagę trzy razy mniejszą proporcję sympatyków SLD w porównaniu do PiS). Jego słabe strony w oczach respondentów to uczciwość czy też przywództwo na czas kryzysu na Ukrainie.

Janusz Piechociński - "swój" PSL-u

Odsetek pozytywnych ocen lidera PSL Janusz Piechocińskiego dokładnie pokrywa się z wielkością elektoratu jego partii. Wyborcy PSL doceniają swojego lidera pod względem każdej cechy (zwłaszcza patriotyzmu), zaś inni raczej są impregnowani na zalety wicepremiera.

"Fenomen" Janusza Korwin-Mikkego

Janusz Korwin-Mikke jest postrzegany przez swój elektorat, zwłaszcza młodych ludzi jako silna osobowość, patriota, a jednocześnie nie jest to polityk na czas kryzysu na Ukrainie. Ta niespójność nie ma wpływu na sympatię, którą wzbudza w tej grupie wyborców.

d26bla7

Nota metodologiczna

Badanie przeprowadzone przez panel badawczy Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej N=508. Próba losowo-kwotowa. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Projekt opracowany na zlecenie prof. Norberta Maliszewskiego dla www.tajnikipolityki.pl zrealizowany w dniach 29-31 lipca 2014 r.

(js)

d26bla7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26bla7
Więcej tematów