PolskaDonald Tusk: likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest atakiem na Kościół

Donald Tusk: likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest atakiem na Kościół

Likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem podatkowym nie jest atakiem na Kościół - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że to rozwiązanie sprawi, że o finansowaniu związków wyznaniowych będą decydowali ich wierni.

Donald Tusk: likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest atakiem na Kościół
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

22.02.2013 14:55

- Od momentu, kiedy ustawa znosząca Fundusz Kościelny wejdzie w życie, to wierni - płatnicy podatków, obywatele będą decydowali, ile pieniędzy będą miały Kościoły, i jakie Kościoły będą dysponowały tymi funduszami - powiedział dziennikarzom Tusk.

- Chodzi o to, żeby to nie premier, czy sejm rozstrzygali, ile pieniędzy trafia na Kościoły, tylko, żeby ludzie swoją autonomiczną decyzją decydowali o tym, ile Kościół ma pieniędzy - dodał premier.

Podkreślił, że udało się osiągnąć kompromis, który polega na tym, że Kościoły zaakceptowały likwidację Funduszu. Jak mówił, elementem kompromisu jest także ustalenie wysokości odpisu podatkowego. - To nie znaczy, że musimy 0,5 proc. zapłacić na Kościoły - zaznaczył Tusk. Dodał, że decyzję w tej sprawie będą podejmowali wierni.

Premier poinformował, że zmiany nie będą rewolucyjne, dlatego wprowadzony zostanie okres próbny, w którym państwo będzie uzupełniało ewentualny brak środków na ubezpieczenia duchownych. Jak mówił, dotyczy to przede wszystkim mniejszych Kościołów.

Kompromis ws. odpisu podatkowego na Kościół katolicki

Zespoły konkordatowe: Kościoła katolickiego i rządu osiągnęły kompromis w sprawie wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego m.in. na Kościół katolicki - 0,5 proc. Początkowo rząd proponował - 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski.

Na rządowe propozycje zgadzają się także mniejsze Kościoły i związki wyznaniowe, choć podkreślają, że wymagają one jeszcze doprecyzowania i dyskusji. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie jest zainteresowany odpisem podatkowym. Oczekuje zapisanej w ustawie rekompensaty za likwidację Funduszu Kościelnego.

O,5 proc. podatku na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W latach 2014-2016 państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu, a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Zasady zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym zostaną określone w ustawie. Zgodnie z projektem założeń do tej ustawy, Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) będzie się odbywało w taki sam sposób jak obecnie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)